İyileşmiyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Vortia
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Vortia

Meraklı Üye
Benim kuşumda kuruma başlamıştı kabarık duruyor ve sıcak yer bulup sürekli uyuyordu, veterinere götürdüm bytrill b12 ve bir ilaç daha verdi kuş bundan sonra canlanmaya başladı fakat kestiğimde tekrar eski halien döndü ve dışkıda kabarcık gördüm.

Bundan sonra veterinere gittim dışkı örneğide verdim yalnız bundan önce akşam suyuna yeniden antibiyotik koymuş ailem ve dışkıda sindirilmemiş yem çıktı çok yediği için olabilir dedi ve ilaçlara devam etmemi söyledi fakat benim gönlüm elvermedi ve 12.günden sonra 13.gün kestim ilaçları elimdekiler bitince.

Bu olaydan sonra yine eskiye döndü fakat suyuna 3gün probiyotik ekledim sonraki 3 gün 50 mlye 2 damla elma sirkesi şeklinde suyuna koydum bu sırada kuş normale döndü gibi, her şey geride kaldı derken son 2 gündür dışkısında ciddi büyük kabarcıklar görüyorum bildiğiniz baloncuk gibi günde 1-2 kere rastlıyorum diğerleri normal yada biraz sulu.

Yarın veterinere dışkı örneğiyle yeniden gidicem ama en azından belli hastalık isimleri söylemek istiyorum ki teşhis için avantaj oluştursun yoksa yine elim boş dönücekmişim gibi hissediyorum.

Dışkı fotoları (yalnız bu dışkılarda o bahsettiğim baloncuk yok) bu iki foto aynı gün yakın zamanlarda çekildi

20170430_151508.jpg 20170430_160421.jpg

kesin bir tanı beklemiyorum sadece tahminler bile yeterli olur gözden kaçırdığım önemli bir detayı fark etmemi sağlasa bile yeter

Dışkıda Sindirilmemiş yem parçası varsa ve tüylerde cansızlaşma ve defermasyon varsa Koksidioz ihtimali çok yüksek. Kuş ne kadar çok yerse yesin hastalık yoksa dışkıda sindirilmemiş yem olmaz. O nasıl bir veterinermiş de fazla yemiş de ondan diyor.. Ki Antibiyotik tedavisine de cevap vermemiş. Dacozine 4 - 1 isimli ilacı kullanın derim. Çünkü bu ilaç Cocsidiosis de endike olması yanında aynı belirtileri gösteren Paratifo'ya karşı da etkilidir. Ayrıca Vilmecin alın ense derisine bir damla damlatın Parazit ihtimaline karşı.

Dışkıda Sindirilmemiş yem parçası varsa ve tüylerde cansızlaşma ve defermasyon varsa Koksidioz ihtimali çok yüksek. Kuş ne kadar çok yerse yesin hastalık yoksa dışkıda sindirilmemiş yem olmaz. O nasıl bir veterinermiş de fazla yemiş de ondan diyor.. Ki Antibiyotik tedavisine de cevap vermemiş. Dacozine 4 - 1 isimli ilacı kullanın derim. Çünkü bu ilaç Cocsidiosis de endike olması yanında aynı belirtileri gösteren Paratifo'ya karşı da etkilidir. Ayrıca Vilmecin alın ense derisine bir damla damlatın Parazit ihtimaline karşı.
inanın muhabbet kuşu bu kadar çok beslenmesine rağmen anlayan veteriner bulmak çok zor istanbulda yaşıyorum ve evet var böyle veterinerler ama faiş fiyat politikaları uyguluyorlar muayneye 45tl +ilaç parası en ucuz bulduğum yer min 100 tl ayrıca bu ücreti ödedikten sonra dahi iyileşip iyileşmeyeceği kesin değil ki kontrollerde bile para talep ediyorlar

yapabilirsem istanbul üniversitesinin avcılarda ki kliniğine götürmeyi deneyeceğim ama orda da kuşla ne kadar ilgilenirler hiç bir fikrim yok

Sizin yerinizde olsam dediğim ilaçla tedaviye başlarım. Tedavi sırasında B12 vitamini , Tedavi ertesi 3-4 gün Probiyotik. sonra iki gün vitmin. Sonrasında sürekli Probiyotik.
Eğer Fakülteye götürecek olursanız Tahlil sonuçlarını paylaşın lütfen.

Kuşun büyük bir hastalık kapmış olabilir.İsalde olabilir. Suyu kaldır sulu çıktığı için. sadece yem yesin o zaman bak eski haline dönerse tekrardan suyu koyarsın ama hiçbirşey koymadan suyun içine
İnşallah iyileşir kuşun iyi günler

Kuşun büyük bir hastalık kapmış olabilir.İsalde olabilir. Suyu kaldır sulu çıktığı için. sadece yem yesin o zaman bak eski haline dönerse tekrardan suyu koyarsın ama hiçbirşey koymadan suyun içine
İnşallah iyileşir kuşun iyi günler
Bilmeden yorum yapmayalım lütfen kuşu susuz bırakırsan tabiki sulu dışkı kesilir ama kuşa vereceği zarar çok büyük olur. Böyle bir yöntem çok tehlikeli sakın öyle yapmayın. İsal vücutta su kaybına neden olur bir de susuz bırakılırsa varın siz düşünün. Sen isal olduğunda gün boyu su içme isalin kesilir bak görürsün. Dayanabilecek misin bakalım isal olduğun halde susuzluğa..

Son düzenleme:
Bilmeden yorum yapmayalım lütfen kuşu susuz bırakırsan tabiki sulu dışkı kesilir ama kuşa vereceği zarar çok büyük olur. Böyle bir yöntem çok tehlikeli sakın öyle yapmayın. Sen isal olduğunda gün boyu su içme isalin kesilir bak görürsün. Dayanabilecek misin bi bak.
Benim başıma gelmedi bilgim olmamasına rağmen bu yöntemi kullanmam. Kuşu susuz bırakmak ölüme bile götürebilir. Biraz mantıklı düşünün ve empati kurunuz :)

LG-H840 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu sabah İstanbul Üniversitesi'nin hayvan hastanesine götürdüm kuşu, test yapabiliriz ama her zaman sonuç vermiyor ve test yapsakta yapmasakta aynı tedaviyi uygulayacaz, muhtemelen virütik ve ilaçla tedavi edemiyoruz dedi veteriner hekim (zaten uzun süre bytrill kullandığım için bakteriyel hastalık ihtimalleri elendi) ancak solunum problemi yaşarsa tekrar getir dedi, ciğerlere inen bir mantar olabilirmiş ama anlamak için endeskopi yapılması lazım onuda bu boyuttaki bir hayvana yapamıyorlarmış.Önerdikleri tedavi destek tedavisi, akşam ilaçları alıp destek tedavisine başlayacam, muhtemelen hayatı boyunca bu şekilde destekleyecekmişim.

İlaçları burada paylaşmayacağım insanlar muhtemelen bu ilaçları bilinçsizce kullanacağı için eğer gerçekten ihtiyacı olan olursa özel mesajla ulaşabilir.

Geri