İshal ve Kabarık, Yem Yemiyor, Dışkısı Tuhaf

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan troski
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

troski

Yeni Üye
2 gün önce sabah kuşun kabarık durduğunu gördüm. Tüy dökme döneminde olduğu için önceki gün vitamin vermiştim. Zayıf düştüğü için üşüttü herhalde diye düşündüm. Suyuna sirke damlattım. Yumurtanın beyazından verdim yedi. Akşama doğru kusmaya başladı. Yediği yumurtalar çıkardı. Kusarken tünekten düştüğünü duyunca yanıma aldım kuşu. Laptobun üstünde koyuyorum sıcağıyla duruyor. Örtünün içine falan giriyor. Kekik suyu verdim. Kustuğu akşamdan ertesi gün öğleye kadar tek bir darı dahi almadı ağzına. Kuş sürekli yanımda. Sadece su içti. 1.5 gün falan aç kaldı. Havuçlu yumurta maması yaptım, ekmeksiz-bisküvisiz. Baya baya yedi. Petshop %0.2 nitrofurazon içeren avidiare verdi. E-coli, salmonella ve koksidiyoz u tedavi ediyormuş. Sabah uyandığında mamayı verdiğim yere gitti yem koydum oraya ama 10 tane falan darıyı kırdı 3-5 tanesini yedi bıraktı. Yine mama istiyor yapıcam fakat neden darı yemiyor. Bayat falan mı acaba? Yeni bir marka almıştım paketli yemi, beğenmemiş olabilir mi? Aç kalma pahasına da yememezlik yapmaz heralde. Yeme büyük bir iştahla uçuyor ama seçiyor, ağzında gezdirip çıkarıyor. 1-2 dk sonra geri yanıma geliyor. Dışkısı da bu şekilde. ilk 2 resim dünün, son resim bugünün @Recai @umitFB @Ahmet ASLAN

Dışkı sanki farklılaşıyor gibi. İlaç etkisini gösteriyor heralde. Kuş da biraz daha aktif bu arada. Eğer düzelme göstermezse dediğiniz ilacı alıcam. Bu arada dışkıdan iç mantar olup olmadığı nasıl anlaşılır? Kusma dünden beri yok çok şükür ama ilk gün kustuğunda koku falan da yoktu sadece yumurta yemesine rağmen.

Ne kullandınız Benim de kuşum 1 haftadır ishal veterinerin verdiği ilaç etki etmedi :(

Ne kullandınız Benim de kuşum 1 haftadır ishal veterinerin verdiği ilaç etki etmedi :(
% 0,2 Nitrofurazon etken maddeli Avidiare kullandım. Koksidiyoz'a karşı etkisi diğerleri kadar güçlü değil. İnternette ve petshopta satılabiliyor. Normal veteriner ilacı gibi değil yani.

Dışkı sanki farklılaşıyor gibi. İlaç etkisini gösteriyor heralde. Kuş da biraz daha aktif bu arada. Eğer düzelme göstermezse dediğiniz ilacı alıcam. Bu arada dışkıdan iç mantar olup olmadığı nasıl anlaşılır? Kusma dünden beri yok çok şükür ama ilk gün kustuğunda koku falan da yoktu sadece yumurta yemesine rağmen.

Aynen dışkılar da düzelme görülüyor. Avidiare ye devam edin. Etken maddesi nitrofurazon koksidiyoz etkili ama bunda az miktarda nitrofurazon olduğu için sulphamezatine almanızı önerdim. Eğer dışkıyı yapar yapmaz etrafa leke bırakıyorsa iç mantar olabilir. Ama dışkıyı yaptıktan belli bir süre sonra leke oluşuyorsa iç mantar değildir.

Nitrofurazonun etkisi pek olmadı. 1 haftaya tamamlayıp sulphamezatine geçmeyi düşünüyordum ama bugün yeniden kusmaya başladı ve bu sefer kötü kokuyor. Dışkısı 4-5 gündür aynı bu şekilde

y-Trg-Nr-V6b-F1-ZRd-Ag54rl6q-Ul-Fr-Ce-RWLQuv-Jfetm-THXB-z-BTZIPp-EK0l-BFl-OWRGxfh-ONb-v-WXo-DDe-FZDS

Nitrofurazonun etkisi pek olmadı. 1 haftaya tamamlayıp sulphamezatine geçmeyi düşünüyordum ama bugün yeniden kusmaya başladı ve bu sefer kötü kokuyor. Dışkısı 4-5 gündür aynı bu şekilde

y-Trg-Nr-V6b-F1-ZRd-Ag54rl6q-Ul-Fr-Ce-RWLQuv-Jfetm-THXB-z-BTZIPp-EK0l-BFl-OWRGxfh-ONb-v-WXo-DDe-FZDS
Kusmuğu kokuyor ise kursak mantarıdır. Flukonazol etken maddeli ilaç kullanmanız gerek.

Geri