İshal mi ?

Tabiki sizde kapmadı. Petshoptayken hastaydılar. Dediğim gibi mantar sinsi seyreder amatörlerin çok sağlı diye düşündüğü kuş 1 saat sonra ölebiliyor. Hatta bazen uzman gözler bile geç farkedebiliyor. En kritik belirti kuşların son günlerinde denge kaybı yaşamasıdır. Ama yoğun bir denge kaybı olmadığı için amatörler yine de farkedemeyebiliyorlar. Ölen kuşlar hastalığı en az 20 gün önce kapmışlar.
Bu sinsi hastalıklara karşı nasıl bi önlem alınabilir hocam ?
Bir de kuşlarım hep tabanda duruyorlardı demek ki denge kaybı yaşadıklarından tüneğe çıkmıyorlardı ayrıca halsizliklerinden . Haksız mıyım ?

Tabiki sizde kapmadı. Petshoptayken hastaydılar. Dediğim gibi mantar sinsi seyreder amatörlerin çok sağlı diye düşündüğü kuş 1 saat sonra ölebiliyor. Hatta bazen uzman gözler bile geç farkedebiliyor. En kritik belirti kuşların son günlerinde denge kaybı yaşamasıdır. Ama yoğun bir denge kaybı olmadığı için amatörler yine de farkedemeyebiliyorlar. Ölen kuşlar hastalığı en az 20 gün önce kapmışlar.
Bu sinsi hastalıklara karşı nasıl bi önlem alınabilir hocam ?
Bir de kuşlarım hep tabanda duruyorlardı demek ki denge kaybı yaşadıklarından tüneğe çıkmıyorlardı ayrıca halsizliklerinden . Haksız mıyım ?

çok haklısınız. Güçleri tükeniyor. Kasları bile eriyor. Ondan göğüsleri jilet gibi ortaya çıkıyor. bir deri bir kemik kalıyorlar gerçek anlamda. Tüylerinden dolayı farkedilmiyor genelde.

Ama petshop biliyor muydu bilmiyor muydu ? Muamma...
Hocam aldığım yer pet shop değildi aslında ankarada bir kuş fuarı vardı . Bana bu kuşları satan adamın da showdan tutun da yerliye kadar 200 civarı kuşu vardı tahmini . Bilmeyerek satması biraz olanaksız gibi .

çok haklısınız. Güçleri tükeniyor. Kasları bile eriyor. Ondan göğüsleri jilet gibi ortaya çıkıyor. bir deri bir kemik kalıyorlar gerçek anlamda. Tüylerinden dolayı farkedilmiyor genelde.
Hocam peki bu göğüs kemiği sivriliği az miktarda zayıf kuşlarda da görülebilir mi ? Yoksa keskin olması kesin bir hastalık belirtisi midir?

Muhammed Kardeşim,
Ben sizden tam bir karantina beklerdim bir tıbbiyeli olarak. Önce Dış Parazit. Sonra Koksidiyoz (1 kür). Sonra antibiyotik (1 kür). Öyle dışardan gelen kuştan hemen birşey beklemeyelim. Bu yapılanlardan sonra birşey varsa o zaman bakılabilir.
Bu dediklerinize bakıyorum dış parazit tamam koksidiyoz nasıl yapılıyor bunu bilmiyorum ve antibiyotik ne önerirsiniz nasıl kullanmalıyız bunları ogretirmisniz

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Veterinere gidin Koksidiyoz için vetakoksin, Bakteriyel hastalıklar için Enrocure, Multivitamin + aminoasit ile probiyotik alın. Ayrıca bitler içinde vilmectin. nasıl kullanılacağını veteriner anlatır zaten
1 gün suluğa vilmectin 5-6 damla.

4-5 gün suluğa 8 damla Vetakoksin
3 gün multivitamin
3 gün probiyotik

4-5 gün Enrocure suluğa 8 damla
3 gün multivitamin
3 gün probiyotik.

Hepsi hergün taze verilecek
Bu bir karantina süresi mi

@Ayhan OTÇUOĞLU Ayhan abi Enrocure vilmectin ve vetakoksini aldım . Bu kürü sadece kümese yeni gelen kuşlara uyguladıktan sonra bir daha ne zaman uygulamalıyım ? Bir de yuvadan atlıyan yavrulara da hemen uygulayım mı ?
kanaryalarda da uygulamayı düşünüyorum dozaj yine aynı mı kalsın ?
Vilmectini veteriner suluğuna bir damla koy dedi . Ben de sizin dediğinizi düşünerek 4-5 damla koydum . Vilmectinin doz aşımı nasıl olur ve ne sıkıntısı olur ? Vilmectinden sonra vitamin ve probiyotik uygulamalı mıyım acaba ?
Çok soru sordum kusura bakmayın . Açıklarsanız çok memnun olurum.
Teşekkürler şimdiden
Muhammed,
Vilmectin muhabbetler için 4-5 damla uygun.
Vetakoksin dozajlarıda muhabbetler için. Kanaryalarda yarıya düşürüp kullan bence ama bu ara onların üreme zamanıdır dikkat etmelisin.
Vilmectin sonrası ben birşey kullanmadım.
Vetakoksin ve Enrocure kürlerini 2 ağız yavrulama sonrası küçük bir ara verip 1-2 hafta dinlenme yaptırıp o aralıkta kullanmalısın.
Yavruların yeme indiyse vetakoksin ve enrocure kürlerini uygulayabilirsin. Yavruların çok hareketleneceklerdir.

Bu dediklerinize bakıyorum dış parazit tamam koksidiyoz nasıl yapılıyor bunu bilmiyorum ve antibiyotik ne önerirsiniz nasıl kullanmalıyız bunları ogretirmisniz

Koksidiyoz için vetakoksin var antibiyotik olarak en geniş spektrumlu enrocure öneririm.

Muhammed,
Vilmectin muhabbetler için 4-5 damla uygun.
Vetakoksin dozajlarıda muhabbetler için. Kanaryalarda yarıya düşürüp kullan bence ama bu ara onların üreme zamanıdır dikkat etmelisin.
Vilmectin sonrası ben birşey kullanmadım.
Vetakoksin ve Enrocure kürlerini 2 ağız yavrulama sonrası küçük bir ara verip 1-2 hafta dinlenme yaptırıp o aralıkta kullanmalısın.
Yavruların yeme indiyse vetakoksin ve enrocure kürlerini uygulayabilirsin. Yavruların çok hareketleneceklerdir.
Ayhan abi çok teşekkürler cevaplarınız için . Acaba bu fungal hastalıkları önlemeye karşı yapabileceğimiz bir kür var mıdır ? Yoksa bu yaptığımız kürler bunu da ihtiva eder mi ?

Antifungal ilaçlar belli. Triflucan veya aynı etken maddeli diğer ilaçlar Veteriner ilaçlarda pek yok. Triflucan'ı 6-8 damla öneririm. Ama derişime göre diğer ilaçlarda ayarlanabilir. Ardından 3 gün multivitamin ve 3 gün probiyotik standart uygulamadır.

Antifungal ilaçlar belli. Triflucan veya aynı etken maddeli diğer ilaçlar Veteriner ilaçlarda pek yok. Triflucan'ı 6-8 damla öneririm. Ama derişime göre diğer ilaçlarda ayarlanabilir. Ardından 3 gün multivitamin ve 3 gün probiyotik standart uygulamadır.
Hocam peki bu triflucanı reçetesiz alabilir miyiz eczanelerden ? Diğer kürlerin yanında bunu da uygulamak istesek.

Geri