İlk Kuluçka Sorunsalı

berkebozkurt

Yeni Üye
Merhabalar biri 6 diğeri 1 yaşında 1 çift kuşum var ayın başından beri çiftleşiyorlar bir süre sonra günde 10 defa çiftleştiklerinide gördüm bunlar kısa çiftleşmeler değildi dakikalar sürdü ve çiftleşmede bir sıkıntı göremedim erkeğin beceriksizliği açısından. Şuanda 2 gün ara ile 4 tane yumurtladı dişi, bu süre zarfında besin takviyesinde de bulundum şuan hala dişinin poposu şiş yani tahminimce 6 adet yumurtlayacak toplamda. Yani benim sorum şudur ki ilk yumurtalar genellikle boş mu çıkar ? Kuşlarım ürkek değil fakat deneyimsiz olduğum için yumurtalara bakıp kontrol etmek istemiyorum. Dişi hiç yumurtlamadan önce erkekten dölü alır ve tüm yumurtalar öyle mi döllenir yoksa 1 gün ara ile yumurtlaması süresinde 1 gün arada erkekle tekrar çiftleşmesi mi gereklidir merak ettiklerim bunlardır yardımcı olursanız çok memnun olurum.

ilk yumurtadan sonra ertesi gün çiftleşir sonraki gün yumurtlar 1,gün yumurta
2,gün çiftleşme
3,gün ikinci yumurta bu şekilde deam eder

Tek bir sağlıklı çiftleşme ile bütün yumurtalar döllenebilir ancak yumurtlama devam ederken de çiftleşme görülebilir. Erkek kuş, gelecek yumurtaların da döllenebilmesi için çiftleşmek isteyebilir, hatta bazen bunu zorla yapmaya da kalkabilir. Eğer yumurtaları kontrol etmek istemiyorsanız(aslında numara verip takip etmek daha doğrudur) yaklaşık 3 hafta olan kuluçka süresini beklemelisiniz

Tek bir sağlıklı çiftleşme ile bütün yumurtalar döllenebilir ancak yumurtlama devam ederken de çiftleşme görülebilir. Erkek kuş, gelecek yumurtaların da döllenebilmesi için çiftleşmek isteyebilir, hatta bazen bunu zorla yapmaya da kalkabilir. Eğer yumurtaları kontrol etmek istemiyorsanız(aslında numara verip takip etmek daha doğrudur) yaklaşık 3 hafta olan kuluçka süresini beklemelisiniz
Teşekkür ederim tam olarak beklediğim cevabı verdiniz defalarca kuluçkadan önce 10 dklık çiftleşmeler gerçekleştiğini gördüm ve bunlar doğru çiftleşmelerdi erkek kuş daha önce çiftleşmisti dişi ile bu yüzden tecrübeli olduğunu düşünüyorum fakat eski dişi yumurtlamamıştı yeni dişide ise çiftleşmeden önce popo tüylerinin hepsini dökmüştü bu yüzden çiftleşmede bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Tarihlerini tuttum fakat işaretleme yapmadım 20 ocaktan itibaren düzenli olarak yumurtlama var 4 yumurtası var yarında 5. yi yumurtlayacak bana kalan tek şey düzenli beslemek ve sabretmek heralde yorumlarınız için çok sağolun

Gerekli cevaplar verilmiş zaten boş olacak diye bir durum yok hepsi de dolu olabilir

Merhabalar biri 6 diğeri 1 yaşında 1 çift kuşum var ayın başından beri çiftleşiyorlar bir süre sonra günde 10 defa çiftleştiklerinide gördüm bunlar kısa çiftleşmeler değildi dakikalar sürdü ve çiftleşmede bir sıkıntı göremedim erkeğin beceriksizliği açısından. Şuanda 2 gün ara ile 4 tane yumurtladı dişi, bu süre zarfında besin takviyesinde de bulundum şuan hala dişinin poposu şiş yani tahminimce 6 adet yumurtlayacak toplamda. Yani benim sorum şudur ki ilk yumurtalar genellikle boş mu çıkar ? Kuşlarım ürkek değil fakat deneyimsiz olduğum için yumurtalara bakıp kontrol etmek istemiyorum. Dişi hiç yumurtlamadan önce erkekten dölü alır ve tüm yumurtalar öyle mi döllenir yoksa 1 gün ara ile yumurtlaması süresinde 1 gün arada erkekle tekrar çiftleşmesi mi gereklidir merak ettiklerim bunlardır yardımcı olursanız çok memnun olurum.
@Selçuk YÜKSEL

Eğer erkek sağlıklıysa yeterli beslenmişse 4 yavrunuz olacak.

20 ocak diyor su an bu yumurtalar çoktan çıkmış olup yavruların yuvadan atlamış ol.asi lazım degilmi

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketlenince dayanamadım :) :) :) etiketleyen de tarihi gözden kaçırmış galiba.

Urfada kayınço uzman ama şu an afrin de aslında onları ziyaret ettmeyi düşünüyordum ama hayırsız cıktı biraz o yüzden mesafe koydum ama ilerde inşallah olabilir imkan dahilinde yani

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
ortak nokta antepte buluşalım :)

Geri