çiftleşme hakkında sorular

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Benim kuşlarım ilk birleşmeyi geçen cuma günü yaptı ve ikinci birleşmeyi bugün yaptı..Kuşlar tam olarak ne kadar çiftleşir ve her çiftleştiğinde yumurta mı yaparlar..?Sürekli çiftleşmeleri normal mi.?Daha önce hiç yavru almadım ve kuşlarımın da ilk yumurtlaması olacak..Daha henüz yumurtlamadılar..Sularına vitamin ve yemlerine nijer tohumu koyuyorum onunda etkisi olabilir mi.?Onları şuanda vermem doğru mu,yoksa vermemeli miyim.?Kuşumda yumurta belirtisi var mı.?Dışkısı normalden büyük ve koyu ve genelde yuvalıkta zamanını geçiriyor ama dışarıda çıkıyor..Yuvalıkta oldukça içerisinden gagasıyla kemirme sesleri geliyor..

Ekli dosyalar

• 14720413_1252579704807814_2268483734375760623_n.jpg
    14720413_1252579704807814_2268483734375760623_n.jpg
    67.4 KB · Görüntüleme: 24
  • 17309819_1252579578141160_1809038443430800231_n.jpg
    17309819_1252579578141160_1809038443430800231_n.jpg
    21.8 KB · Görüntüleme: 25
bu yazı sorularınızın bir kısmını cevaplayacaktır. http://www.evrimagaci.org/soru-cevap/25

Kalan kısmada ben yardımcı olayım.Erişkinliğe ulaşan muhabbet kuşları için çiftleşme isteği, daha çok güneş ışığıyla uyarıldıklarında ortaya çıkar. Bu nedenle erişkinliğe ulaşılan ilk bahar aylarında çiftleşme gerçekleşebilir.

Hemen tüm hayvanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da çiftleşme isteği öncelikle kur çalışmalarıyla başlamaktadır. Daha istekli olan erkek muhabbet kuşu, bulduğu tüm fırsatları lehine çevirmek için tüm gün, hafta ya da ay boyunca, dişinin ilgisini çekmek için olmadık hareketler yapabilir. Erkek muhabbet kuşunun, her uçuşun sonunu dişinin yanına konmak için ayarlamak, kafesindeki ses çıkaran tüm objeleri ve özellikle çanı durmadan çalmak, dişinin yanına yaklaşmak, omzuna gagasıyla dokunmak, dişinin kuyruğunu gözüne kestirmek gibi, deyim yerindeyse kur diye tabir edilenlerin tamamını deneyerek amacına ulaşma ümidini sürekli güncel tutacak bir durumu ahvali vardır. Yaptığı tüm hareketlerinde ateşi başına çıkan erkek muhabbet kuşu, heyecandan göz bebekleri bile küçük noktalara dönüşebilir.

bu yazı sorularınızın bir kısmını cevaplayacaktır. http://www.evrimagaci.org/soru-cevap/25

Kalan kısmada ben yardımcı olayım.Erişkinliğe ulaşan muhabbet kuşları için çiftleşme isteği, daha çok güneş ışığıyla uyarıldıklarında ortaya çıkar. Bu nedenle erişkinliğe ulaşılan ilk bahar aylarında çiftleşme gerçekleşebilir.

Hemen tüm hayvanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da çiftleşme isteği öncelikle kur çalışmalarıyla başlamaktadır. Daha istekli olan erkek muhabbet kuşu, bulduğu tüm fırsatları lehine çevirmek için tüm gün, hafta ya da ay boyunca, dişinin ilgisini çekmek için olmadık hareketler yapabilir. Erkek muhabbet kuşunun, her uçuşun sonunu dişinin yanına konmak için ayarlamak, kafesindeki ses çıkaran tüm objeleri ve özellikle çanı durmadan çalmak, dişinin yanına yaklaşmak, omzuna gagasıyla dokunmak, dişinin kuyruğunu gözüne kestirmek gibi, deyim yerindeyse kur diye tabir edilenlerin tamamını deneyerek amacına ulaşma ümidini sürekli güncel tutacak bir durumu ahvali vardır. Yaptığı tüm hareketlerinde ateşi başına çıkan erkek muhabbet kuşu, heyecandan göz bebekleri bile küçük noktalara dönüşebilir.
teşekkür ederim bilgileriniz için lakin çiftleştiklerini ben gördüm bu durumda yavru alabilir miyim.?Alırsam yumurta çiftleşmeden kaç gün sonra gelir.?

Çiftleşmeden sonra 7-10 gün arasında yumurta gelir. Dişi hazır olduğunda bu süre uzar veya kısalır bir ay da sürebilir ama genelde 7-10 gün

Konu başlıklarında acil, yardım, lütfen bakın gibi cümleler kullanmak forum kurallarına aykırıdır. Lütfen konu başlıklarını sorun/sorunun içeriğine uygun anlaşılır bir şekilde açalım.

Geri