Üretime Dair Tecrübe Paylaşımı-Kime Güveneceğiz?

Budgyowner

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 senedir foruma üyeyim, hatta daha fazla oldu, bir muhabbetle başladım derken 2 3 ve 8 muhabbetim var, daha yavru alamadım inşallah bu hafta 2 yumurtam var çıkarsa ilk yavrumu alacağım. Gelelim geçen süredeki tecrübe paylaşımına, madde madde yazacağım yorumlarınızı bekliyorum.
- Hem bu forumu hem facebook sayfaları takip ediyorum, yüzlerce ilan var, her türden muhabbet ve çift ilanları... Fiyatlar birbirinden değişik, bugüne kadar ilandan kuş almadım, ama bir sürü alan var görüyorum.
- Kuşlarımın bir kısmını petshop'tan bir kısmını da üreticiden aldım. Genelde geçen sürede hep kazık yedim. Neden bilmiyorum ama tüm iyi niyetimle amacım muhabbet üretim evimde onları çoğaltmak desem de aldığım üreticilerin verdiği kuşlarda hep sıkıntı çıktı.
Örnek vermek istiyorum 1 sene önce aldığım dişi kuş yanında ingiliz cins erkekle ne denediysem çiftleşmedi, arkadaşa götürdüm bana dedi ki o kuş salmadaydı kafese alışamamış olabilir dedi??? Yani salmaya alışık kuş demek ki kafeste sıkntı yaşatabiliyor... Yerine başka dişi verdi ve belki yakın zamanda yumurta alacağım o kadar iyi anlaştı ki ingilizle... Bu arada verdiği yeni dişi daha önce eşe atılmamış dişiydi... Bunun gibi bir sürü şey, mesela yine bir çift aldım 2 yumurta yaptı, sizce muhabbet 1 seferde 2 yumurta yumurtlaması normal mi??? 3 4 5 bekliyordum en azından ki anaç dişi ilk yumurtası da değilmiş...

Bir söz var bunu öğrendim, KİMSE ANAÇ KUŞUNU VERMEZ, diyorlar... Bunun da tek alternatifinin yavrudan kuş alıp büyütüp eşe atmak olduğunu söyleyenler var... İyi güzel de bir diğer gözlemim, bir çift bakıcı kuşsa yavruları da genel itibariyle öyle oluyor, ama değilse, yavrusu da iyi olmayabiliyor... Bunu da tahmin etmek zor....

Neyse bir diğer konu rainbow kuşlar, hastası oldum bir ara alayım dedim... Rainbow diye piyasada 1000 çeşit kuş pazarlanıyor...Standardı yok anlayacağınız, var da ilanlarda pek yok...

Çek, show, tepeli, kabak vs vs kuşların hepsi için de söylediğim geçerli... Sanırım bunun en iyi yolu künyeli kuş almak sanırım uzman arkadaşlar konuya daha hakimdirler...

Böyle işte daha birçok konu burada sıralanıyor... Evde üretelim 2 3 çift keyfini alalım derken geçen 1,5 senede nelerle karşılaştım neler, ara ara bu başlığa yazmak isterim.

Bir de keşke, forumda mesela alım yapan arkadaşlar, ilanlara aldıktan sonra memnuniyetlerine dair bir puanlama ve yorum yapsalar, ona göre en azından kendi aramızda bir denge yakalasak...

Hepinize bol üretimli, bol muhabbetli günler :)

Öncelikle yavru alamama aslında yer değişikliğinden de geliyor olabilir. Mesela bende öyle bir çift vardı ki, büyük yuvalığa ne denedi isem girmediler. Küçüğe alışmışlardı. Zaten yumurtaları da hiç gelmedi, alamadım ve kaybettim; öldüler. Dolayısı ile alışkanlıkların değişmesi zor olabilir, bu nasıl alıştırdığımıza bağlıdır ki hele yaşı geçmiş kuşları düzeltmek tamamiyle zor olabilir. Bazı şeyler değişse bile, bazı alışkanlıklar kalabilir. Bu yüzden en doğrusu yavru alıp, kendiniz yetiştirmek ve zamanı gelince üretmektir.

Bende salma değilde, çifthane tavsiye edebilirim size. hem yer kaplamıyor hemde üstüste dizip kullanılabiliyor. Bu şekilde daha iyi olur aslında, yoksa diğer kafeslerde de üretim yapılmaz diyemem. Ben ürettim ve üretiyorum da, salonumda 3 adet görsel kafeslerim vardır düzenleyip güzelce dizdiğim. Üstelik üretimde salıncak kullanılmaz diyenlere taş çıkardım, salıncaklarım da vardır :)

Show, tepeli vs belirgin ve dikkat çekici ırklardır. Show almak isterseniz İstanbul'da satılan bir ilan var şu an forumda @Ercan Uçar a ait. Ancak sanırım sizde benim gibi çok uzaktasınız, ben sizden 200 km daha gerideyim İstanbul'a. Yayladayım, Bahçe'de :)

Son düzenleme:
Öncelikle yavru alamama aslında yer değişikliğinden de geliyor olabilir. Mesela bende öyle bir çift vardı ki, büyük yuvalığa ne denedi isem girmediler. Küçüğe alışmışlardı. Zaten yumurtaları da hiç gelmedi, alamadım ve kaybettim; öldüler. Dolayısı ile alışkanlıkların değişmesi zor olabilir, bu nasıl alıştırdığımıza bağlıdır ki hele yaşı geçmiş kuşları düzeltmek tamamiyle zor olabilir. Bazı şeyler değişse bile, bazı alışkanlıklar kalabilir. Bu yüzden en doğrusu yavru alıp, kendiniz yetiştirmek ve zamanı gelince üretmektir.

Bende salma değilde, çifthane tavsiye edebilirim size. hem yer kaplamıyor hemde üstüste dizip kullanılabiliyor. Bu şekilde daha iyi olur aslında, yoksa diğer kafeslerde de üretim yapılmaz diyemem. Ben ürettim ve üretiyorum da, salonumda 3 adet görsel kafeslerim vardır düzenleyip güzelce dizdiğim. Üstelik üretimde salıncak kullanılmaz diyenlere taş çıkardım, salıncaklarım da vardır :)

Show, tepeli vs belirgin ve dikkat çekici ırklardır. Show almak isterseniz İstanbul'da satılan bir ilan var şu an forumda @Ercan Uçar 'a ait. Ancak sanırım sizde benim gibi çok uzaktasınız, ben sizden 200 km daha gerideyim İstanbul'a. Yayladayım, Bahçe'de :)

@Sakuram değerli yorumlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim.

Yer değişimi konusundaki tecrübelerimi de az biraz paylaşayım :) kuşlar normalde Adana olduğu için balkondaydı. Yerdelerdi, ama yağmur yağınca vs içeri alıyordum, rüzgar almayan güzel bir yerdi ama hareket ediyorlardı, yazın ise çok sıcak olduğundan klimalı tarafa koydum onları. Sonra üreten arkadaşlar kuşlar yer değiştirirse yavrulamaz dediler, ben de öyle olunca evin sessiz bir köşesine yukarıda çiftlerime sabit bir yer ayarladım. Ama olmayınca olmuyor işte... Çifthane ile ilgili yorumlarınızı görmüştüm sanki, hiç kullanmadım ondan ama almayı düşünebilirim, ama sanki benim için 4 katlı kafesler daha iyi olacak gibi. Benim için en önemli konu temizlik, kafes temizliğine oğlum ve eşim için özellikle ayrı bir önem veriyorum. Çifthanelerde temizlik kolay mı? 4lü kafeslerde altından alınıyor diye biliyorum. Bir ara pvc kafes de düşündüm ama mezar gibi kuşlara haksızlık gibi geldi bana o kafes tipi...

İlanlara gelince üzülerek belirtmek isterim ki, çok kaliteli ve seviyeli ilanlar var forumda ama hep istanbul bazen de ankara... Maalesef yakınlarda pek yok, siz tam neredesiniz, hangi yayla, cahilliğime sayın lütfen...

Bu arada tepeli vs üretimi düşündüğümde ilk aklıma gelen yer forum sayfası, hiç tanışmasak da @Ercan Uçar beye de selamımı ileteyim...

Doğru söylenmiş, yer değişikliği sıkıntıdır sürekli yeni bir ortamdır onlar için. Tabi bu bazılarına da vız gelir tırıs gider, bende böyleleri de mevcuttur. Ancak üretimde en önemli şey mamadır, sanırım siz biliyorsunuz zaten ama söylemek istedim. Mamayı ihmal etmeyin, E vitamini de önemlidir keza.

PVC leri sevmem ancak zevk ve renk meselesidir, bana da kapalı kutu gibi gelirler. Zaten bu hayvanlar doğalarından koparılmış, biz kendi açımızdan kolaylık olsun diye neden PVC'leri tercih ediyoruz diye düşünüyorum. Yorumumu görmüşsünüz evet hep bahsederim çünkü. Çifthaneler konusunda bir ilan da açmıştım, satıyordum. Ancak satmadan önce de kullanan biriydim ve hep bunu orumlarda yahut konularda bahsederdim muhtemel oradan da görmüş olabilirsinizz, tavsiyeler sonucu pisyasaya bende sürmüştüm fakat stoklarım tükendi talep arttı sonra okul girdi ve eğitim daha ağır bastı ve isteyenlere yok dedim dün de ilanı kapattım zaten. Bu yüzden beni bir ticaretçi olarak düşünmeyin, çoğunluk tanır burada beni. Hobiciyimdir, bu satışı gerçekleştirmeden öncede hep derdim çithaneleri. Bu yüzden ticaretçi olduğumu zannetmeyin, ben çifthaneleri seviyorum hem üstüste geçiyor dolap şeklinde istediğimiz kadar kafes koyabiliyoruz ancak en fazla 6 adet öneriyorum ki çifthaneler çok kullanışlı oluyor, keza ayrıma yöntemi için keza 2 kafes kullanımı için. Küçük olduğunu da düşünmeyin, aksine ben sadece 1 adet kafesi papağanlarıma ayırıyorum, diğerlerini 2'ye böldüm ve içini geniş tuttuğum için de kuşlarım içeride uçmalar yapabiliyor, şaşırırsınız. Zebra izpinozlarım bile vardır içinde. Sizde çifthane seçerken içindeki kafes ayırma aparatını temin edin, 2 adet olması iyi olur. Biri birbirlerini görebilecekleri şekilde ızgara olsun; ayırma yöntemnde işe yarar. Diğeri de çiftlerin birbirlerini görmelerine engel olan duvar aparatı olsun. Sanırım bu şu an DAYANG marka kafeste var, ancak alıp hiç kullanmadım bilmiyorum kalitesini fakat ithal bir ürün olduğunu duydum. Öyle ise muhtemelen kalitelidir. Çoğu kişi reklam yaptığımı zannetse de ben sizin beni anladığınızı düşünerek şöyle söyleyeyim; isterseniz bu linkten inceleyebilirsniz:
https://www.mybestpetshop.com/dayang-cifthane-kus-kafesi-59cm-p-18977.html

Temizliğini ben günlük yapıyorum, evde bulunduğu için. Dışarıya dökülen tüyler ve yemleri günlük süpürmek yeterli oluyor ve bende bekar değilim bu yüzden yorumum sanıyorum ki faydalı olacaktır. Kafes temizliği ise çok kolay, ızgarası tabladan çok yüksekte olur genelde ve kuşlarda bu tablalara ulaşamayınca hijyen mümkün mertebe sağlanmış oluyor. Yani çifthaneleri alırken ölçüye dikkat edin, kafesin altında muhakkak ızgarası olsun.

Dediğim gibi çifthaneler benim en büyük tercihimdir çünkü her tarafı ferahtır, yanında arkasında duvar yoktur. Ben bile kapalı alana gelemiyorum, geniş ferah az eşyalı ortamı seviyorum; onları neden duvarları arasına hapsedeyim derim. Benim evdeki 5 katlı olarak kullandığım çifthanelerimin ve kuşlarımın son halinin resmini size akşam atacağım yine buradan. Şu an atamıyorum maalesef müsait değilim. Ki tam yerden de yukarıya doğru yerleştirmedim, bir televizyon ünitesini ayarladım, altındaki çekmeceleri de kuşalrımın malzemelerine ayırdım zaten. Resmini attığım vakit göreceksiniz, üstelik günlük sık kullanılan bir odada; pencerenin karşısına yerleştirdim. Rahatsız olmuyoruz tabi sesleri bazen deli ediyor D Bu şekilde güneşi de rahat alıyorlar belli zamanlarda ve bayılıyorlar buna. Resimleri bugün akşam dediğim gibi atacağım, göreceksiniz ki diğer görsel olan kafeslerimde 3 göz ağrımdır, onlar bu hobimin temelidir. Bende nasıl buralara geldiğimi anlayamadım sizin gibi, kısacası yollar aynı. Daha da iyi olur inşe'Allah.

Bu konuda pek bi bilgim yok aslında kuşlarımı nasıl çoğalttım bu kadar nasıl aldım hiç anlamadım :D şuan 4 çiftim var Benimde. 4 çiftinde eşler arasında bir tanesi Benim bebeklikten büyüttüğüm kuşlar. Toplam 8 kuşum 4 eşi bana ait yani. Anlatamadım ama olsun. :) şuan benimde ilanda kuşlarım var ama satılmayınca satılmıyor :) isteyene babasını annesini kardeşlerine kadar gösteririm ama isteyen yok sorun orda :D biraz isim yapmak gerekiyor sanırım :)

Bu konuda pek bi bilgim yok aslında kuşlarımı nasıl çoğalttım bu kadar nasıl aldım hiç anlamadım :D şuan 4 çiftim var Benimde. 4 çiftinde eşler arasında bir tanesi Benim bebeklikten büyüttüğüm kuşlar. Toplam 8 kuşum 4 eşi bana ait yani. Anlatamadım ama olsun. :) şuan benimde ilanda kuşlarım var ama satılmayınca satılmıyor :) isteyene babasını annesini kardeşlerine kadar gösteririm ama isteyen yok sorun orda :D biraz isim yapmak gerekiyor sanırım :)
Herhalde seni her konuda böyle dertli bir arkadaş olarak göreceğim ben bu gidişle, kendini koyverme tamam mı? Düzelir :D Neler görüyoruz hem hayatta hemde bu forumda, insanlar her şeyi isnat edebildikleri için şartlar gelişmiyor. Aslında sen bir şey ispat etmek zorunda değilsin, insanlar güvenmeyi deneyecek. Zaten güvenilir kim ortaya çıkar sonrasında :)

Son düzenleme:
Bu arada @Omer3461 ve @Şakircan Şenşakrak bana her zaman değerli tecrübeleriyle destek oluyorlar, kendilerine de ayrıca buradan teşekkür etmek istiyorum...
nedemek kardesım hıc onemlı degıl ben ogrenıorum sızle paylasıorum sızde ogrenıp benımle paylasıorsunuz burda bırbırımızden cok sey ogrenıoruz karsılıklı sekılde sende cok sagol :)

çok teşekkür ederim, ev içinde üretim çok beğendim :) peki birşey sorsam, apartmanda mısınız? yani alt kata veya komşulara çok ses gidiyor mu, şikayet edenler oluyor mu? bir de tüm beslediğiniz kuşlar yerli mi? konu tercübe olunca bir soru daha, kuşları neye göre ve nereden alıyorsunuz? şimdiden çok teşekkürler...
Estağfirullah. Evet, apartmandayım ve en üst kattayım. Evde üretimde 10-15 çifti geçmezseniz sıkıntı yaşamazsınız. Zaten üstlerini örttüğünüz zaman sesleri de çıkmıyor uyuyorlar. Ben onların odasında akşam oturduğum zaman bazen bunu yapıyorum. Bende çek ve yerliler olmak üzere jumbo da vardır. İngiliz diyeyim. Aynı zamanda sultan papağanı ve zebra ispinozu da vardır; bunlardan da yumurta alıyorum. Ben neyi seversem karşıma ne denk gelirse onu alırım, belli bir yere tabi ya da bundan alayım kesin diye düşünmem. İyi olanı zaten anlarız, ki çiftler aynı zaman da yumurtlayan olsa dahi; bize geldiklerinde yumurtlamayadabilirler. Bu çok normaldir, burada suçlu aranmaz zaten. Nasip meselesi, herkes nasibini alır diyelim.

Estağfirullah. Evet, apartmandayım ve en üst kattayım. Evde üretimde 10-15 çifti geçmezseniz sıkıntı yaşamazsınız. Zaten üstlerini örttüğünüz zaman sesleri de çıkmıyor uyuyorlar. Ben onların odasında akşam oturduğum zaman bazen bunu yapıyorum. Bende çek ve yerliler olmak üzere jumbo da vardır. İngiliz diyeyim. Aynı zamanda sultan papağanı ve zebra ispinozu da vardır; bunlardan da yumurta alıyorum. Ben neyi seversem karşıma ne denk gelirse onu alırım, belli bir yere tabi ya da bundan alayım kesin diye düşünmem. İyi olanı zaten anlarız, ki çiftler aynı zaman da yumurtlayan olsa dahi; bize geldiklerinde yumurtlamayadabilirler. Bu çok normaldir, burada suçlu aranmaz zaten. Nasip meselesi, herkes nasibini alır diyelim.
sultan papağanı çok gürültü yapıyor diye duymuştum... tabi ben cennet papağanı seviyorum o tüm mahalleyi ayağa kaldıracak sese sahip :) siz tam hobicisiniz, ne güzel darısı bana...

sultan papağanı çok gürültü yapıyor diye duymuştum... tabi ben cennet papağanı seviyorum o tüm mahalleyi ayağa kaldıracak sese sahip :) siz tam hobicisiniz, ne güzel darısı bana...
Estağfirulah.
Aslında rahatsız eden bir gürültüsü yok papağanın, çift halinde olurlarsa tabi. MEsela şu an çitlerimi ayırmam gerekti ve ayırdığım için arada erkek çıldırtacak şekilde bağırıyor :D Yoksa sıkıntı yok, bu kadar dolu muhabbetlerden çok ses çıkarıyor olamazlar emin olun :)

Estağfirulah.
Aslında rahatsız eden bir gürültüsü yok papağanın, çift halinde olurlarsa tabi. MEsela şu an çitlerimi ayırmam gerekti ve ayırdığım için arada erkek çıldırtacak şekilde bağırıyor :D Yoksa sıkıntı yok, bu kadar dolu muhabbetlerden çok ses çıkarıyor olamazlar emin olun :)
muhabbetler için söylüyorum, kuşların ötüşü ve seslerinin desibeli değişiyor... Bendeki kuşlardan bazıları hiç susmuyor, hatta yanlarında konuşurken daha da coşup konuşmalarımızı kesiyorlar :D çiftleri neden ayırmanız gerekti, çiftleştirecek misiniz? bu arada yem hangi marka kullanıyorsunuz?

muhabbetler için söylüyorum, kuşların ötüşü ve seslerinin desibeli değişiyor... Bendeki kuşlardan bazıları hiç susmuyor, hatta yanlarında konuşurken daha da coşup konuşmalarımızı kesiyorlar :D çiftleri neden ayırmanız gerekti, çiftleştirecek misiniz? bu arada yem hangi marka kullanıyorsunuz?
Muhabbetlerin çoğunun desibeli farklı olsa da konuşkan canlılar. Dişileri hariç. Dolayısı ile eğlenceleri, özellikle çift halinde iseler erkeklerinin sesi zor kesilir. İspinozlarım gelene kadar seslerinden pek şikayetçi değildim, kıyaslama yapıldığında muhabbetler daha kaba geldi ancak yine de şikayetçi değilim çünkü kuşları çok severim. Muhabbetlerin dişileri ise arada bir bağırır, öter o kadar :)

Dişi sultan papağanım rahatsızlandı, ayağında çarpmaya bağlı travma gerçekleşti. 4 adet yumurtaları vardı daha da gelecekti ama maalesef rahatsızlığı engel oldu birini kafese yumurtladı akabininde kırıldı ve ben de 4 sağlam yumurtayı bakıcılara aktardım altından alıp ve dişiyi tedaviye başladım. Şu an 5. günde olması gerekiyor; iyi. Bir iki gün daha bekleyip birleştireceğim.

Yem olarak çuval yem kullanıyorum, düz yem bulunuyor çuvallarda çoğunlukla. Kalan takviyeleri ayrı yapıyorum. Eğer doğru ise dün Quik markasının 20 kilo üretim için çuval yemini sipariş verdim bakalım, yarın elimde olacak inşe'Allah.

Muhabbetlerin çoğunun desibeli farklı olsa da konuşkan canlılar. Dişileri hariç. Dolayısı ile eğlenceleri, özellikle çift halinde iseler erkeklerinin sesi zor kesilir. İspinozlarım gelene kadar seslerinden pek şikayetçi değildim, kıyaslama yapıldığında muhabbetler daha kaba geldi ancak yine de şikayetçi değilim çünkü kuşları çok severim. Muhabbetlerin dişileri ise arada bir bağırır, öter o kadar :)

Dişi sultan papağanım rahatsızlandı, ayağında çarpmaya bağlı travma gerçekleşti. 4 adet yumurtaları vardı daha da gelecekti ama maalesef rahatsızlığı engel oldu birini kafese yumurtladı akabininde kırıldı ve ben de 4 sağlam yumurtayı bakıcılara aktardım altından alıp ve dişiyi tedaviye başladım. Şu an 5. günde olması gerekiyor; iyi. Bir iki gün daha bekleyip birleştireceğim.

Yem olarak çuval yem kullanıyorum, düz yem bulunuyor çuvallarda çoğunlukla. Kalan takviyeleri ayrı yapıyorum. Eğer doğru ise dün Quik markasının 20 kilo üretim için çuval yemini sipariş verdim bakalım, yarın elimde olacak inşe'Allah.

dişilerin dıdıdıdıdıdı gibi bir ötüşü var ki o hepsine bedel :D dırdır ötüşü diyorum ben ona... ispinozların ki bebek ağlaması gibi geliyor bana, ama toplu halde gürültüye neden olmuyorlar diye biliyorum... papağanlarınıza geçmiş olsun, umarım çabuk iyileşirler...

yem toplu alacağım ben de böyle giderse 1 kilo 1 kilo olmuyor, siz kilosunu kaça aldınız? papağanların çiftleşmesi ve yumurtlaması için hiç rahatsız etmemek lazım diyorlar, sizinki de öyle mi oldu yoksa gürültülü bir ortamda mı oldu? bir de kafamı karıştıran bir konu daha ispinozların üremesi muhabbetlere göre nasıl? bir çift alayım eve diyorum, üremeleri daha mı kolay olur bana daha mı zor acaba? :)

dişilerin dıdıdıdıdıdı gibi bir ötüşü var ki o hepsine bedel :D dırdır ötüşü diyorum ben ona... ispinozların ki bebek ağlaması gibi geliyor bana, ama toplu halde gürültüye neden olmuyorlar diye biliyorum... papağanlarınıza geçmiş olsun, umarım çabuk iyileşirler...

yem toplu alacağım ben de böyle giderse 1 kilo 1 kilo olmuyor, siz kilosunu kaça aldınız? papağanların çiftleşmesi ve yumurtlaması için hiç rahatsız etmemek lazım diyorlar, sizinki de öyle mi oldu yoksa gürültülü bir ortamda mı oldu? bir de kafamı karıştıran bir konu daha ispinozların üremesi muhabbetlere göre nasıl? bir çift alayım eve diyorum, üremeleri daha mı kolay olur bana daha mı zor acaba? :)
Dişiler "Vik vik", erkekler "Vikididi vikivid" :D

85 liraya 20 kg aldım. Kilosu 4 liraya geldi diyebilirim. Hobipet'e bakabilirsiniz, genelde oradan tercih ederdim ancak bu sefer farklı bir yerden temin ettim bir bakayım diye. Hobipet de güzel ürünler vardır, incelemenizi tavsiye ederim. Yalnız kesinlikle meyveli denen yemlerden almayın, onları bildiğiniz üzere boyalı ekmeklerdir.

Dişiler "Vik vik", erkekler "Vikididi vikivid" :D

85 liraya 20 kg aldım. Kilosu 4 liraya geldi diyebilirim. Hobipet'e bakabilirsiniz, genelde oradan tercih ederdim ancak bu sefer farklı bir yerden temin ettim bir bakayım diye. Hobipet de güzel ürünler vardır, incelemenizi tavsiye ederim. Yalnız kesinlikle meyveli denen yemlerden almayın, onları bildiğiniz üzere boyalı ekmeklerdir.

bakalım ilk yavrularım cumartesi çıkacak bir aksilik olmazsa, hayalimin birisi de dişi kuş evcilleştirmek :D sonra ondan yavru alırken, kuluçkada arada elimle onu sevip destek olmak :D hayal tabi... kilosu 3 liradan alıyorum sade yemi, daha ucuz olur sanıyordum toplu da... hobipetten bir kez alışveriş yaptım ve memnun kaldım, başarılılar... renkli yemlerdeki hileyi biliyorum uzak olsun, ben kuşlara ekstradan kanarya yemi veriyorum, bazı üreticiler mineral olarak güvercinlerin yedikleri kırmızı bir taştan veriyormuş, denenebilir diye düşünüyorum :)

bakalım ilk yavrularım cumartesi çıkacak bir aksilik olmazsa, hayalimin birisi de dişi kuş evcilleştirmek :D sonra ondan yavru alırken, kuluçkada arada elimle onu sevip destek olmak :D hayal tabi... kilosu 3 liradan alıyorum sade yemi, daha ucuz olur sanıyordum toplu da... hobipetten bir kez alışveriş yaptım ve memnun kaldım, başarılılar... renkli yemlerdeki hileyi biliyorum uzak olsun, ben kuşlara ekstradan kanarya yemi veriyorum, bazı üreticiler mineral olarak güvercinlerin yedikleri kırmızı bir taştan veriyormuş, denenebilir diye düşünüyorum :)
Ak darı, sarı darı, aspur(kanarya yemi), özellikle yulafı çok severler ki tam bir lif kaynağıdır, tercih edebilirsiniz. Ben o şekilde aldım, yine karışık oluyor içi zengin tutuluyor. Akabininde bu güvercin taşını bilmiyorum, gerek de duymam aslında çünkü zaten mama ve çeşitli yem takviyelerinden uyguladığım için yeterince bünyelerine destek oluyorum. Fazlası kuşlarımızda zengin hastalığına neden olur, buna da dikkat etmek gerekir. Bakım hastalığı da denebilir açıklayıcı olması bakımından.

Dişi kuş eğitimi içinde, neden mümkün olmasın diyebilirim çünkü benim çiftlerimin arasında bana sonradan gelenlerde dahi inşe'Allah bir sıkıntı olmuyor. Yuvalarında şu an kmisinn yavrusu var kimisinin yumurtası var. Beraber bakıyoruz, hatta bazıları yuvayı bana bırakıp gidiyor, 2 dakika sonra geliyor. Yani bu sizin ilginizle alakalı, merak etmeyin. Korkutmdan oranı tutturmak yeterli :)

Geri