Üşütmüş olabilir mi ya da eşi ölünce mi

Elif Özdemir

Paylaşımcı Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Merhabalar. Bu dişiye ne yapsam eşi ölünce eş tutturamadım. Sadece eşleşiyor. Ama mümkün değil yumurtladiktan sonra erkeği kendisine yaklaştırmıyor. Ikıncı eşini dövünce yavruları varken eşini ayırdım. Belli bir zaman geçtikten sonra eşi öldü malesef. Yavruları da başkalarına koydum 1ini kendisine bıraktım. Ama gene erkek istediği için yavrusuna bakmayı kesti. Bir erkek daha koydum yanına onunla da eşleşti. Araları diğerine nazaran daha iyiydi. Fakat erkek aradan daha 1 hafta geçmeden malesef öldü. Dışının erkek ölmeden yumurtladigini fakat dışarıya yumurtladigini gördüm. Ölünce hala daha yumurta vardı ama sonra yumurtladı mi ısrarla yumurtlamak istemiyor mu hiçbir fikrim yok. Sürekli kusma hareketleri yapıyor. Bir halsiz bir ordan oyana gidiyor. Her yeri kemiriyor uğraşacak yer arıyor. Vaktinin çoğu hala yuvada. Yanına erkek koymak istiyorum ama dışının bu şanssızlığına koyduğum erkeği de kaybederim diye korkuyorum. Hala daha kusma hareketlerine devam ediyor. Yemesi içmesi normal. Eğer bir hastalığı varsa yardım edebilir misiniz. Ne yapmam gerekiyor.

Merhabalar. Bu dişiye ne yapsam eşi ölünce eş tutturamadım. Sadece eşleşiyor. Ama mümkün değil yumurtladiktan sonra erkeği kendisine yaklaştırmıyor. Ikıncı eşini dövünce yavruları varken eşini ayırdım. Belli bir zaman geçtikten sonra eşi öldü malesef. Yavruları da başkalarına koydum 1ini kendisine bıraktım. Ama gene erkek istediği için yavrusuna bakmayı kesti. Bir erkek daha koydum yanına onunla da eşleşti. Araları diğerine nazaran daha iyiydi. Fakat erkek aradan daha 1 hafta geçmeden malesef öldü. Dışının erkek ölmeden yumurtladigini fakat dışarıya yumurtladigini gördüm. Ölünce hala daha yumurta vardı ama sonra yumurtladı mi ısrarla yumurtlamak istemiyor mu hiçbir fikrim yok. Sürekli kusma hareketleri yapıyor. Bir halsiz bir ordan oyana gidiyor. Her yeri kemiriyor uğraşacak yer arıyor. Vaktinin çoğu hala yuvada. Yanına erkek koymak istiyorum ama dışının bu şanssızlığına koyduğum erkeği de kaybederim diye korkuyorum. Hala daha kusma hareketlerine devam ediyor. Yemesi içmesi normal. Eğer bir hastalığı varsa yardım edebilir misiniz. Ne yapmam gerekiyor.
o kusar gıbı yutkunma haraketını benım dısımde yapıyor yanında esı var cıftlesıorlar denk gelıorum ıyıde anlasıorlar yumurtlamak uzere dısım anusde buyume basladı ve dıskı fakat o haraketı neden yapıyor bende anlamadım ıshalıde yok sorunuza yanıt bulursanız banada faydası olucak ınsallah bılen bırı yardımcı olur bıze
@Selçuk YÜKSEL @Ayhan OTÇUOĞLU

Son düzenleme:
Kuş bu fotoğrafta hasta gibi görünüyor. Erkekler 1 haftada ölüyorsa ani gelişen hastalıklardan taşıyor olabilir.
Örneğin Pasteurelosis:Hastalık birden ve ani bir gelişim gösterir. Kuşun ateşi süratle yükselir. Yeme karşı aşırı isteksizlik, hatta yem yememe durumu vardır. Genel bir kayıtsızlık hali ile birlikte sulu sarı – yeşil bir ishal başlar. İleri aşamalarda bazen dışkıda kan gözlenebilir. Solunum yolları sorunları, aksırma, yüzde şişlik gelişebilir. 3 – 10 gün arasında ölüm ile sonuçlanır. Ölüm öncesi ayakta duramama ve titreme hali vardır. Ölüm çırpıntılı bir şekilde olur.
Tedavi edici etken maddeler:Sulphonamides, tetracyclines, erythromycin, streptomycin, penicillin
Emin değilim. Sadece anlattığınız belirtiler kuşun bu hastalığı bünye olarak yenebildiği ama taşıyıcı olabileceği fikrini bende uyandırmıştır.

Inşallah halsiz de değil dediğim gibi yeri gelince kafeste bağırıyor akıllı yemliği tutan yeri kaldırıp indiriyor. Ama şu kusma hareketini çözemedim

Kuş bu fotoğrafta hasta gibi görünüyor. Erkekler 1 haftada ölüyorsa ani gelişen hastalıklardan taşıyor olabilir.
Örneğin Pasteurelosis:Hastalık birden ve ani bir gelişim gösterir. Kuşun ateşi süratle yükselir. Yeme karşı aşırı isteksizlik, hatta yem yememe durumu vardır. Genel bir kayıtsızlık hali ile birlikte sulu sarı – yeşil bir ishal başlar. İleri aşamalarda bazen dışkıda kan gözlenebilir. Solunum yolları sorunları, aksırma, yüzde şişlik gelişebilir. 3 – 10 gün arasında ölüm ile sonuçlanır. Ölüm öncesi ayakta duramama ve titreme hali vardır. Ölüm çırpıntılı bir şekilde olur.
Tedavi edici etken maddeler:Sulphonamides, tetracyclines, erythromycin, streptomycin, penicillin
Emin değilim. Sadece anlattığınız belirtiler kuşun bu hastalığı bünye olarak yenebildiği ama taşıyıcı olabileceği fikrini bende uyandırmıştır.
ayhan bey benım kusda ne ıshal var ne halsızlık hatta hergun cıftlesıorlar yumurta var gıbı kusda fakat o yutkunma haraketını yapıor arada geldıgınde bole bısı yokdu bu cıftlesmeye basladıgından berı basladı aceba nedenı nedır hasta falanmı napmak lazım hıc hasta gıbıde dıl ama bılemedım

Erkekte benim erkeğimdi. Yem yemeye çalışıyordu. Yemi her üflediğimde yanına gidiyordu. Son zamanlarda da aynı şekilde davranışları vardı. Su doldurunca hemen taze su içmeye yönelirdi. Ama kabarık bir haldeydi. Eşi ölünce bu dışının yanına koydum. Sanırım eşide bu da yaşlılıktan oldu. Kuşların hepsi aynı şekilde ölmedi. Birinin ayağı kırıldı. Ne varsa sürdüm fakat son zamanlarda yemin yanına bile gitmek istemedi. Yemi yuvasına koydum. Elimle besledim ama daha sonra kurtaramadım. Diğeri ise dışı hirpalayinca halsizlesti. Uzunca bir süre yaşadı ama onuda kurtaramadım. Ama dediğim gibi son erkek hastalıktan oldu aksirma tıksırma hiç duymadım yemde yiyor. Ama kusma hareketleri yapıyor.

Erkekte benim erkeğimdi. Yem yemeye çalışıyordu. Yemi her üflediğimde yanına gidiyordu. Son zamanlarda da aynı şekilde davranışları vardı. Su doldurunca hemen taze su içmeye yönelirdi. Ama kabarık bir haldeydi. Eşi ölünce bu dışının yanına koydum. Sanırım eşide bu da yaşlılıktan oldu. Kuşların hepsi aynı şekilde ölmedi. Birinin ayağı kırıldı. Ne varsa sürdüm fakat son zamanlarda yemin yanına bile gitmek istemedi. Yemi yuvasına koydum. Elimle besledim ama daha sonra kurtaramadım. Diğeri ise dışı hirpalayinca halsizlesti. Uzunca bir süre yaşadı ama onuda kurtaramadım. Ama dediğim gibi son erkek hastalıktan oldu aksirma tıksırma hiç duymadım yemde yiyor. Ama kusma hareketleri yapıyor.
elif hanım kusura bakmayın benım dısımdede ona benzer yutkunma deisık haraket yapdıgı ıcın sormak ısdedım sıkıntı olurmu sızın ıcın konunuz uzerınden soru sormam

Yok yok başka konu açmaya luzum yok sizde burdan sorabilirsiniz tabiki

Yok yok başka konu açmaya luzum yok sizde burdan sorabilirsiniz tabiki
cok tesekkur ederım ınsallah kuslarımızda sıkıntı yokdur benımkınde hastalık belırtısı yok cunku dıskı normal haraketlı devamlı cıftlesen bır kus bakalım :/ Allah yardımcımız olsun

Konuyu yeni gördüm. Başıma benzer bir durum geldi anlatayım. Boşta rainbow bir erkeğim vardı. Yanına dişi attım. Sağlam ve anaç kuşlarımdan hemen yumurta verecek cinsinden. :) Yanyana aynı kafeste sadece bir hafta kaldılar ve öldü dişi kuşum. Çok şaşırdım çünkü sağlam bir kuştu. Ancak ölmeden bir kaç gün önce hareketleri normal ama kusma şekinde hareketler yapmaya başladı durmadan. İshal falan da değildi durumu çözemeden tedaviye bile başlayamadan öldü aniden. Uzatmadan yanına bir dişi daha koydum bir hafta sonra aynı şekilde aynı hareketleri göstererek öldü. Erkek hala bende ve aylarca yanına bir dişi atmadım belki erkekten gelen bir hastalık vardır diye lanetli kuş olarak kaldı gözümde :D

Ben yanına 3 kuş koydum ama benimkiler belirli sebeplerden öldüler :) hani sizin ki gibi hepsi enteresan bir şekilde ölmediler. Sonuncusu çok anı oldu ama dediğim gibi ya yaşlılıktan ya da üşütüklerini düşünüyorum. Erkek dayanıksız cıktı dışı de hala atlatamadı hastalığı öyle düşünüyorum. Daha önce çünkü dediğim gibi biri ilk eşi olanla uzunca ay beraberlerdi. O ayağı incinince bir türlü sağlam olamadı. Ilk iyiydi ayagi yukarıda da olsa gayet canlıydı. Merhem sürüyordum her gün. Daha sonra eşi yumurtladı. Hatta aralarda dolu yumurtaları da vardı. Ona çok şaşırmıştım. Ama bir gün bi baktım her yer kan olmuş ayağı hep kan. O günden sonra bir daha toparlayamadı erkek. Yemden sudan kesildi hep yuvada dururdu. Yuvaya yem döktüm. En sonunda dayanamadı. Bundan sonra koyduğumla yavruları oldu. Daha sonra yumurtada kavga ettiklerini gördüm. Şiddetli değildi geçer sandım. Yavrular oldu yuvaya sokmuyordu erkeği. Daha sonra gözümün önünde aldı erkeği baya bi hırpaladı. Ayırdım direk. Erkekte hırpalanınca çok korktu toparlayamadı uzunca süre. Dişiyi salmaya koydum son erkeği beğendi. Onunla da gayet iyilerdi ama bir gün benim ısıtıcı sönmüş yanmamış. Ondan olduğunu düşünüyorum zaten. Bu ikisi hasta gibilerdi. Anlayabiliyorsun uzunca süre bakınca hareketlerinden. Zaten erkeğin disisi ve kendisi çok güzel yavru bakıyorlardı. Disisi durgun olunca onu ayirmistim. O oldu daha sonra erkek oldu çok geçmeden. Bu kızımızda tek başına kaldı artik. Anca bağırıyor es istiyor. Ama hastalığı varsa çözmeden koymakta istemiyorum.

Geri