Ölüm sebebi?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan blues
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

blues

Yeni Üye
Elimdeki dişi kuşu 3-4 gün evvel kaybettim.Bulduğumda ölmüştü.
en az 3 yaşındaydı.
uçarken irtifa kaybı sebebiyle güçten düşmüştü bende mamaydı probiyotikti kuş kumuydu gibi takviyeler aldıydım.
ama bu sefer aldıklarımdan mıdır bilmem dışkıyı siyah çıkartmaya başlamıştı 2-3 gün sonra da öldü.
makatında yara gibi bozulma vardı bir iki kere de tuvaletini yaparken zorlanma benzeri hallerde gördüm kendisini.
makatına teramicin sürerek iyi ediyorduk ama derken öldü.

şimdi ölmü sebebi muhtemelen sindirim sistemi anladığım.
benim sorum aldıklarımdan mı oldu acaba?
yemine;
Vitakraft Sandy Kanarya ve Muhabbet Kuşu Kumu
suyuna;
Tarımsan Diazyme 256 Probiyotik Kuş Sindirim Düzenleyici
bunlardan katmıştım.
aldığım mamanın tarihi geçtiği için zaten vermedim evde yaptığımızı da yemiyordu.

Verdiğiniz ürünlerde bir sıkıntı yok, ölüm sebebini araştırmak isterseniz fakülte de otopsi yaptırabilirsiniz. Burada kimse size şu şu diyemez, bakımınızı vs bilmek gerekir ki bu da kesin sonuç vermez.

Ancak bilinmelidir ki; "Her canlı ölümü tadacaktır."

siyah dışkı forumda da sık yazılan sorun sebebi nedir?

Verdiğiniz ürünlerde bir sıkıntı yok, ölüm sebebini araştırmak isterseniz fakülte de otopsi yaptırabilirsiniz. Burada kimse size şu şu diyemez, bakımınızı vs bilmek gerekir ki bu da kesin sonuç vermez.

Ancak bilinmelidir ki; "Her canlı ölümü tadacaktır."
1 aya yakın bir dişi almıştım aldığım gün gece yatarken kafese düştü ışığı açtım baktım ki kuş ölmüş ağzından sıvı gelmişti ölürken kusmuş galiba onu gömdüğüm yerden çıkarıp otopsi yapsam olur mu ?

siyah dışkı forumda da sık yazılan sorun sebebi nedir?
Koksidiyoz olabilir, çok ciddi bir rahatsızlıktır. ARkadaşın dediği gibi elbette kanama belirtisi de olabilir. Bu siyah dışkı bir süre devam etti ise, muhtemelen ölümü tetikleyen bir olgudur bu. Ancak demekki ömrü bu kadarmış. Hobinizden vazgeçmemenizi dilerim.

1 aya yakın bir dişi almıştım aldığım gün gece yatarken kafese düştü ışığı açtım baktım ki kuş ölmüş ağzından sıvı gelmişti ölürken kusmuş galiba onu gömdüğüm yerden çıkarıp otopsi yapsam olur mu ?
Arkadaş ölüm sebebini sormuş, ancak direk sormamış. Herhangi bir rahatsızlığını belirtmeden sormuş ve kullandığı ürünleri de eklemiş. Herhangi bir bilgim yokken, kalkıp sebep budur diyemem ve dediğim gibi kimse de diyemez. Öldükten sonra "sebebi neydi öldü?" sorusu uygun değildir, birçok sebep olabilir ve olmayadabilir, vakti dolmuş olabilir. Çok iyi baılan bir kuş öldüğü zaman neden öldü demekle bu açıklamalar yapılıp neden öldü demek aynıdır. Arkadaş siyah dışkıdan şimdi bahsetti, bende ve sayın Yerli'de cevap verdi dikkat ederseniz.

Sizin kuşunuzdaki bu kusmuk kursak mantarı da olabilir. Kuşunuzu en iyi tanıyan sizsiniz, otopsi yapmadan önce herhangi bir bulgu göremiyorsanız göz görülür; neden öldü demek bizim için cevap teşkil etmez. Bu durumda "Ölme sebebini merak ediyorsanız" evet, gömdüğünüz yerden çıkarıp otopsi yapmanız gerekecektir.

Muhalefet olma niyetinizden çok, normal bir şekilde sorun bizde cevap verelim. Durduk yere "Bir şeyi yoktu, öldü" deyip, otopsi yapayım mı diye alay etmekde uygun bir soru değildir. Tepkiniz neye acaba? Anlayamadım. İyi forumlar dilerim.

Kuşunuz ya cocsidiozdan yada mantardan ölmüş. Daha kuvvetli ihtimal ise mantar. Demekki hayvanın tüm sindirim sistemini sarmış mantar.

cevaplar için teşekkürler koksidiyoz yada mantar nasıl musallat olur hayvana?
kafesini devamlı temizlerdim sterildi ortamı bu aldıklarımdan olabilir mi?
yeni aldığım kuşlara vermeyeyim yemden, kuş kumundan yada diazme256dan kaynaklı ise

Yemi ağzı açık mı bulunduruyordunuz? Yahut da biliyor musunuz aslında her şeyden olabilir, içtiği suyun kalitesi bile önemlidir. Bu yüzden çeşme suyundan ziyade içme suyu da verebilirsiniz eğer ki çeşme suyu içilemiyorsa, misal ben bulunduğum yerde çeşme suyu kullanamıyorum. İçenler var ancak bağışıklık sistemleri insanlarda dahi zayıflıyor ve genellikle bu su yüzünden sindirim sistemi bozuluyor kişilerin; burada.

Bunu koksidiyoz için söyledim daha çok, mantar ise daha kolay bulaşan bir hastalıktır. Kuşu aldığınız yerde kapmış olabilir mikropları; genelde bu petshoplarda çok oluyor. Bir zaman sonra da nüksediyor rahatsızlık.

yok hava aldırmam yeme, suyu arıtmadan kullanıyorum ona da ordan veriyordum ki burda şebeke suyu içilir.
kuşu dışardan yakaladım bahçeye gelmişti şansıma 2yıldır bendeydi.

Hayırlısı o zaman, aklıma başka bir şey gelmiyor şu an için. Belki kafes dışından olası yerlerden, kemirmekten vs dolayı bir sıkıntı yaşamıştır. Özellikle boyası çıkan kafesler bu açıdan fazla zararlı olabiliyor, kemirdikleri takdir de zehirlenme dahi oluyor.

Arkadaş ölüm sebebini sormuş, ancak direk sormamış. Herhangi bir rahatsızlığını belirtmeden sormuş ve kullandığı ürünleri de eklemiş. Herhangi bir bilgim yokken, kalkıp sebep budur diyemem ve dediğim gibi kimse de diyemez. Öldükten sonra "sebebi neydi öldü?" sorusu uygun değildir, birçok sebep olabilir ve olmayadabilir, vakti dolmuş olabilir. Çok iyi baılan bir kuş öldüğü zaman neden öldü demekle bu açıklamalar yapılıp neden öldü demek aynıdır. Arkadaş siyah dışkıdan şimdi bahsetti, bende ve sayın Yerli'de cevap verdi dikkat ederseniz.

Sizin kuşunuzdaki bu kusmuk kursak mantarı da olabilir. Kuşunuzu en iyi tanıyan sizsiniz, otopsi yapmadan önce herhangi bir bulgu göremiyorsanız göz görülür; neden öldü demek bizim için cevap teşkil etmez. Bu durumda "Ölme sebebini merak ediyorsanız" evet, gömdüğünüz yerden çıkarıp otopsi yapmanız gerekecektir.

Muhalefet olma niyetinizden çok, normal bir şekilde sorun bizde cevap verelim. Durduk yere "Bir şeyi yoktu, öldü" deyip, otopsi yapayım mı diye alay etmekde uygun bir soru değildir. Tepkiniz neye acaba? Anlayamadım. İyi forumlar dilerim.
Hocam bu gün gittim ama çıkaramadım cesaret edemedim ya :( zaten pethoptan ilk gün getirdiğim'de öldü :(

Bende alay ediyorsunuz zannediyordum 06, ciddi ciddi mi soruyordunuz siz bunu yahu. Hayır, öyle bir şey yapmayın tabiki zaten. Ben böyle bir şeyi kastederek söylemedim, kinaye yaparak arkadaşa daha detaylı açıklasın diye söyledim keza da açıkladı. Rica ederim, öyle demek istememiştim zaten. İyi forumlar dilerim.

Hayır gerek yok, olur mu öyle şey. ,Rica ederim.

evet hocam olmaz çok tatlıydı keşke yaşasaydı :( hareketlerinden anlamıştım zaten

Geri