Çok tüy döküyor.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan fazlu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fazlu

Yeni Üye
Merhabalar. 50 günlük muhabbet kuşum çok fazla tüy döküyor.
IMG_20180607_064326_HHT.jpg IMG_20180607_064148_HHT.jpg

Sizce tüy dökümüne mi girdi yoksa bir hastalık felan mı var?

Tüy dibinde, dökülen tüylerde kana rastladınız mı? Bit şüpheniz var mı, kuş kaşınıyor mu? Elma sirkeli su ile banyo yaptırın üç güne bir.(banyoluk takın, o yıkansın) Yulaf verin kuşa. Suyuna vitamin ekleyebilirsiniz.

Tüy dibinde, dökülen tüylerde kana rastladınız mı? Bit şüpheniz var mı, kuş kaşınıyor mu? Elma sirkeli su ile banyo yaptırın üç güne bir.(banyoluk takın, o yıkansın) Yulaf verin kuşa. Suyuna vitamin ekleyebilirsiniz.

Tüy diplerinde kana rastlamadım düşen tüylerde de kan yoktu. Dediğinizi yapıp sirkeli suda banyo yaptırdım. Yulafıda en yakın zamanda temin edicem. Dikkat etmem gereken başka bir konu var mı?

Tüy diplerinde kana rastlamadım düşen tüylerde de kan yoktu. Dediğinizi yapıp sirkeli suda banyo yaptırdım. Yulafıda en yakın zamanda temin edicem. Dikkat etmem gereken başka bir konu var mı?
Sirke oranını ne kadar yaptınız? Vitamini de unutmayın arzu ederseniz meyve sebze de yedirebilirsiniz. Bitin olmadığına eminsiniz değil mi?

Sirke oranını ne kadar yaptınız? Vitamini de unutmayın arzu ederseniz meyve sebze de yedirebilirsiniz. Bitin olmadığına eminsiniz değil mi?

Yarım yemek kaşığı sirke attım. Vitamin veriyorum zaten. Bitin olmadığını düşünüyorum ancak tam olarak nasıl anlarım olup olmadığını?

Kafes köşesine beyaz bez ya da pamuk bırakın. Sabahında kontrol edin bitler toplanmış mı diye. Gece de dikkatle kafes tellerini inceleyin, bitler geziniyor mu, ses çıkıyor mu kafesten vs.

Bu arada kuşun bugün biraz halsiz gibi olduğunu yazmayı unutmuşum

Bitin olup olmadığını gündüz anlamak çok zordur. Gece uyku moduna geçtikten bir saat kadar sonra sessizce kuş gözlemlenmeli. Sabit duruyor mu ? Yoksa hareketli mi ? Gece kaşıntısı oluyor mu ? Rahatsızlık belirtisi olacak bir ses çıkarıyor mu ? Hiçbiri yoksa birden ortam ışığını açıp kuşu elinize alın ve deri kısımlarına bakın hareket eden küçük şeyler görevek misiniz bakalım ? Ortamda bit olsa bile Gündüz üzerinde beya çevresinde göremezsiniz. Gece uyduktan 1-2 saat sonra kontrol edilmeli.

Son düzenleme:
Bitin olup olmadığını gündüz anlamak çok zordur. Gece uyku moduna geçtikten bir saat kadar sonra sessizce kuş gözlemlenmeli. Sabit duruyor mu ? Yoksa hareketli mi ? Gece kaşıntısı oluyor mu ? Rahatsızlık belirtisi olacak bit ses çıkarıyor mu ? Hiçbiri yoksa birden ortam ışığını açıp kuşu elinize alın ve deri kısımlarına bakın hareket eden küçük şeyler görevek misiniz bakalım ? Ortamda bit olsa bile Gündüz üzerinde beya çevresinde göremezsiniz. Gece uyduktan 1-2 saat sonra kontrol edilmeli.

Teşekkürler hocam gece kontrol edicem bakalım

Geçen yıl bu zamanlar benim 2 aylık erkek kuşumda böyleydi ,şuan 1 yaşını gecti tüyü felan sağlıklı 12 çocuklu bir baba oldu . Benim kuş bebekken uzun kanat ve kuyruk tüyleri dip kısmı siyahlaşarak dökülüyordu ,farkettiyseniz attığınız resimlerdede tüyün dibi kararmış halde .Nasıl normale döndü derseniz kaliteli yem kullandım , suluğundan vitaminini kalsiyum olarak kalamar kemiğini eksik etmedim, bahçeye çıkardığımda karınca ,ot ne varsa yiyordu , kahvaltıda ekmek ,peynir ne verirsem yiyordu sofrayı görünce bizden önce yerini alıyordu benim kuş ,uçamadiği için kafesin kapısıda kapanmıyor tabi iyi besledim yani .
Daha sonra 6 aylıkken bir tane dişi aldım kuşuma, dişisiyle iyide anlaştılar .Keyifler yerinde tabi bi süre sonra benim kuşun kanadı kuyruğu uzayıp dökülmemeye başladı , artık dişi kuş almanın bir etkisimi oldu bilemiyorum , hayvan kızmaya başlayınca kimyası değişti ben uçamaz diyordum şimdi boylu poslu kuş oldu kerata . 12 tanede yavrusu oldu .
Şimdilik hiç dert etmeyin iyi beslensin , ekim kasım gibide yaşına denk bir dişi alın , düzelir gider .

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Geçen yıl bu zamanlar benim 2 aylık erkek kuşumda böyleydi ,şuan 1 yaşını gecti tüyü felan sağlıklı 12 çocuklu bir baba oldu . Benim kuş bebekken uzun kanat ve kuyruk tüyleri dip kısmı siyahlaşarak dökülüyordu ,farkettiyseniz attığınız resimlerdede tüyün dibi kararmış halde .Nasıl normale döndü derseniz kaliteli yem kullandım , suluğundan vitaminini kalsiyum olarak kalamar kemiğini eksik etmedim, bahçeye çıkardığımda karınca ,ot ne varsa yiyordu , kahvaltıda ekmek ,peynir ne verirsem yiyordu sofrayı görünce bizden önce yerini alıyordu benim kuş ,uçamadiği için kafesin kapısıda kapanmıyor tabi iyi besledim yani .
Daha sonra 6 aylıkken bir tane dişi aldım kuşuma, dişisiyle iyide anlaştılar .Keyifler yerinde tabi bi süre sonra benim kuşun kanadı kuyruğu uzayıp dökülmemeye başladı , artık dişi kuş almanın bir etkisimi oldu bilemiyorum , hayvan kızmaya başlayınca kimyası değişti ben uçamaz diyordum şimdi boylu poslu kuş oldu kerata . 12 tanede yavrusu oldu .
Şimdilik hiç dert etmeyin iyi beslensin , ekim kasım gibide yaşına denk bir dişi alın , düzelir gider .

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet benimki de uçamıyor. Kuyruk tüylerinde sıkıntı yok hatta uzuyor. Vitamini ve kalamar kemiği de var. Zaten hep en kaliteli yemi alırım. Yanında bir arkadaşıda var çok da iyi anlaşıyorlar. Kafesin kapısı hep açık masaya çıkabilmesi içinde kafesten yere bir ip çektim ordan tırmanarak çıkıyor kafesine :)

Geri