Çok Fazla Kaşınıyo

Sorrymean

Yeni Üye
Kuşum 3-4 Aylık Erkek Muhabbet Kuşu
Gün icerisinde çok fazla kasindiğini gördüm neler yapmam gerek

Kuşun resmini yükleyin bakalım tüyde olabilir..

Ekli dosyalar

• IMG-20190722-WA0002.jpg
    IMG-20190722-WA0002.jpg
    55 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG-20190722-WA0003.jpg
    IMG-20190722-WA0003.jpg
    142.1 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20190722-WA0000.jpg
    IMG-20190722-WA0000.jpg
    125.7 KB · Görüntüleme: 14
Benim kuşlarım da 3-4 aylık tüy dökme zamanlarında ve çok kaşınıyor kaşınırken rahatsız oldukları tüyleri döküyorlar, yenisi ve güzeli çıkması için. Bu doğal bir durum.

Ben tüye girdiğini düşünüyorum bitlenme durumunda kuş aşırı kaşınır kaşınmaya bağlı halsizlik yemek yememe gibi durumlar çıkar. Siz kafesin içine banyoluk koyun içinede ılık su koyun ve biraz yeşillik koyun bitlenmiş ise içine dayanamayıp girecektir. Tüye girmişse de su rahatlatacaktır.

Ben tüye girdiğini düşünüyorum bitlenme durumunda kuş aşırı kaşınır kaşınmaya bağlı halsizlik yemek yememe gibi durumlar çıkar. Siz kafesin içine banyoluk koyun içinede ılık su koyun ve biraz yeşillik koyun bitlenmiş ise içine dayanamayıp girecektir. Tüye girmişse de su rahatlatacaktır.
Benim kuş uzaktan yesillikleri yiyor sadece

Ara ara tüy dökme zamanlarına girerler. kuş 3. aydan sonra yavaş yavaş yavruluktan çıkma sürecine girerek tüye girer. Zaten kafasında çizgileri varsa bunun bir kısmı kaybolur. Hemen ardından 6-7 aylıkken ergenliğe geçişte buna benzer tüy değişimi olur.Yaşına bağlı olarak en belirgin tüy değişimleri bu dönemlerde olur.

Ara ara tüy dökme zamanlarına girerler. kuş 3. aydan sonra yavaş yavaş yavruluktan çıkma sürecine girerek tüye girer. Zaten kafasında çizgileri varsa bunun bir kısmı kaybolur. Hemen ardından 6-7 aylıkken ergenliğe geçişte buna benzer tüy değişimi olur.Yaşına bağlı olarak en belirgin tüy değişimleri bu dönemlerde olur.
Kaşıntılar normal yani ben banyoluğuna marul ve göbek koyacagim. Birde bit vrya pire olup olmadigini nasil anlarim

Kaşıntılar normal yani ben banyoluğuna marul ve göbek koyacagim. Birde bit vrya pire olup olmadigini nasil anlarim
Şüpheleniyorsanız bir avuç pamuk alın kafesin bir yerine koyun üstünde siyah gibi hareketli bir şeyler görürseniz vardır demekki

• Beğen
Tepkiler: Kca
Kuş tüyde ama tedbir amaçlı bit kontrolü yapın eğer görürseniz yazın ona göre nasıl bir yol izleyeceğinizi yazalım..

gece uyurken izle yine kaşınıyor mu yoksa rahat uyuyor mu diye bit pire parazit varsa aynı yerde uyuyamaz dolanır durur gece saldırıya geçerler çünkü. kafesin dip köşe yerlerine bak iyice o tüneklerin girinti çıkıntılarına falan bir şey var mı diye. o da olmadı kuşun kanat altlarına tüylerin dibine falan yakından bak görürsün varsa. banyo suyuna her ihtimale karşı 2 3 damla elma sirkesi damlat. banyoluğa hemen girmezler dursun kafeste o hazır hissettiğinde veya ihtiyaç duyduğunda kendi girer. muhtemelen tüy çıkardığı için kaşınıyordur. diken gibi ucu siyah şeyler varsa kafasında falan tüydedir. havuçlu mama yap ver. vitamin ver. kolay atlatsın

Tamam yeni tüy çıkarıyor oyüzden kaşınıyor dediğim gibi vitamin ver yulaf ver havuçlu mama yap ver. banyo yapacaksa eğer banyoluk takiyorsaniz suyuna elma sirkesi koy birkaç damla veya temiz bir sprey şişesine ılık su koy içine çok az elma sirkesi koy (mesela ben 500 ml suya bir çay kaşığı falan koyuyorum) onu suratına gelmicek şekilde üstune 20cm falan uzaktan sık sırılsıklam olmasın ama hafif islansin yeter gözüne burnuna gelmesin. Rüzgar almayan yerde kurusun. Kafes ışık alan bir yerde dursun direk güneş değil ama aydınlık olsun yani.

Geri