Çiftleşme dönemi

unforgivenege

Yeni Üye
Merhaba,
Kuşların çiftleşmek ve yavrulama için uygun bir mevsimleri var mıdır yaz kış bahar gibi?
Hem kuşların yavrulama için daha uygun olduğu hem de yavruların hayatta kalması, gelişmesi için daha uygun olan bir mevsim?
Yazın tatile çıkacağımızdan kuşları başka bir yere bırakacağız o yüzden yuvalık filan takmak istemiyorum bu dönem. Eylül ayında takmayı düşünüyorum yuvayı.
Gerçi daha hiç çiftleşmediler. Erkeği dişinin yanına aldığımdan beri çok iyi anlaştılar. Birbirlerini kaşıyorlar, yem kusuyorlar. Dişi sessizleşti erkek sürekli ötüyor, ses çıkartıyor.
Kuşlarım dişi olan beyaz 1 yaşına yaklaştı, erkek de 8 aylık civarı tahmin ediyorum. Erkek yapı olarak da dişiden daha küçük fotoğrafta belli olmasa da. Dişi çek, yavru yerli sanırım. Dişinin ceresi koyu kahverengi oldu ve biraz kabardı ama erkekte hiç çiftleşmek için hareket yok. Dişi ayak atıyor ama erkekte pek öyle hareketler yok. Küçük diye mi daha acaba. Bir de dişi aldığımızda beri bizden çok korkuyor. Erkek başta alışacak gibiydi ama dişinin yanında o da yabanileşti bize karşı. Daha kafese yaklaşırken savunmaya geçiyorlar hemen. Görüşleriniz nelerdir? Boyut ve yaş farkı sorun teşkil eder mi? Yoksa anlattıktan sonra eninde sonunda çiftleşirler mi?
Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için.

Ekli dosyalar

• DSC_0890.JPG
    DSC_0890.JPG
    2.8 MB · Görüntüleme: 28
  • DSC_0904.JPG
    DSC_0904.JPG
    890.3 KB · Görüntüleme: 30
Biraz uzun oldu birden fazla soru sordum aslında tek başlıkta ama epeydir merak ettiğim şeylerdi

Ben çiftlerime yuvalığı bahar ve sonbaharda takıyorum eş oldukları için hemen çifleşip kuluçkaya başlıyor.

Eş oldukları halde çiftleşmiyor benimkiler. Yuvalığı takmak çiftleşmelerini sağlayabilir mi diyorsunuz?

Zaten yuvalık olmadan yuvayı hazırlamadan çiftleşmezler ev tutmadan düğün ve çocuk yapmak gibi bişey istemiş oluyorsunuz kuşlardan :D:D

Şimdi başka konularda okudum yuvalık olmadan çiftleşebiliyorlarmış.
Peki diğer sorum erkeğin yaş ve boyut olarak küçük olması zorlaştırır mı? Dişiyi çiftleşmeye zorlamaması ne ile alakalı olabilir? Dişi hazır çünkü bence. Altlık kağıdını kemirip biriktiriyor filan.

Kardeşim nijer tohumu al yemlerin içine iki çay kaşığı koy fazla değil veyà petshoplardan kizistirici yanlız onların içinde nijer tohumu var ekstra atman gerek yok fazla koyarsan tüyleri dökülür valla daha dün aldım erkek yerinde duramıyor

MRB ARKADAŞLAR BİR BİLGİ EDİNMEK İSTİYORUM SİZLERDEN
BENİM DİŞİ KUŞ YUVAYA GİRİP ÇIKIYOR DEVAMLI ÇOĞU ZAMANINI YUVADA GEÇİRİYORDU
BİRAZ DAHA RAHAT ETSİNLER DİYE BİRAZ SAKİN BİR YERE ALDIM KAFESLERİNİ VE YUVANIN İÇERİSİNE ÇOK AZ TALAŞ KOYDUM
YALNIZ BUNLARI YAPTIKTAN SONRA DİŞİ KUŞ YUVAYA GİRMEZ OLDU ARTIK.
SİZCE NEREDE YANLIŞ YAPTIM.
YERLERİNİ DEĞİŞTİRDİĞİM İÇİN Mİ?
YUVASINA TALAŞ KOYDUĞUM İÇİN Mİ?
BİLGİLİ ARKADAŞLARDAN BU KONU İLE İLGİLİ YARDIMLARINI RİCA EDİYORUM.

Geri