Çözüm bulamadığım hastalık

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Salih.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Salih.

Yeni Üye
2 ay önce bir sabah gördüm ki çift olan kuşlarımdan dişi olan uzun kanat tüylerinin hepsini yolmuş. Kuş 8 aylık. Eşi ile aynı kafeste. 2 aydan beri çıkan kanat tüyleri yaklaşık 2-3 cm olduğunda tekrar yoluyor. Kanat altındaki tüylerde yoluk. Başka hiçbir yerinde tüy sorunu yok.
Kuş tüylerini düzeltirken çektiğim fotolar ve kopardığı tüylerden birinin resmini ekledim. Kopardığı tüylerde tüyün orta kısmında kurumuş kan pıhtısı gibi şeyler oluyor resimdeki gibi. Tüy hastalığımı yoksa pisikolojikmi.
58253464ca5a7f17bdca8ed3897cf4f7.jpg
77b034c8bcf8edd783827329f60c00d3.jpg
c1a2ba30f244443cbd5f7b75fc4a74b4.jpg
dfdb0c77687e2603486695124c383955.jpg
fba08b0bc3402acb4055addeb6360ef5.jpg

Fotoğrafları tüylerini düzeltirken çektim. Anormal davranışlar göstermiyor. Neşeli hareketli bir kuş. Gözle görülebilen Bit vs yok kafeste veya kuşta.

2 nedeni olabilir. ilki bulunduğu ortamı beğenmiyor ve strese giriyor. Ortam da birkaç gün önce bir değişiklik olmuş ve ondan dolayı yapmış ve halen o değişikliğe kısıyor olabilir. Ortamı eski haline getirince biraz multivitamin+ aminoasit takviyesi iyi olabilir.
2. neden de Bit parazit v.s. bu durumda ilaçlama yapmalısınız. Benim videolardan faydalanabilirsiniz.

2 nedeni olabilir. ilki bulunduğu ortamı beğenmiyor ve strese giriyor. Ortam da birkaç gün önce bir değişiklik olmuş ve ondan dolayı yapmış ve halen o değişikliğe kısıyor olabilir. Ortamı eski haline getirince biraz multivitamin+ aminoasit takviyesi iyi olabilir.
2. neden de Bit parazit v.s. bu durumda ilaçlama yapmalısınız. Benim videolardan faydalanabilirsiniz.
Ramazan bayramında 3 gün evde kimse yoktu. Akşamları yatmaya geldik birtek. Akşamları bakımlarını yaptım. Bayramda yoldu zaten. Kafeste yalnız olmadığı halde strese girdi sanırım. Bit yok hiç görmedim çünkü, parazit konusunda bir bilgim yok. İnternette araştırdım tüyleri ile ilgili bir parazit bulamadım. Teşhis olmadan ilaçta vermek istemiyorum. Strese girmiştir diye 65x40x40 cm lik salma kafese koydum ikisini. Kuş kumu, kemik, gaga taşı var. Yemle beraber ayrı kapta sürekli kabuklu yulaf var (kabuklarını soyup yiyebiliyorlar). Sularına sirke, vitaminde katıyorum (supravit çocuklar için olan şuruptan). Hergün yumurta maması, kıvırcık, salatalık, elma, armut, salatalık vs evde ne varsa birini de asarım. Fakat düzelmedi kuş. Bakım ile alakalı değil sanırım. Tüy bitimi başka bişey mi bilmiyorum. Böyle birşey ile karşılaşan birinden yardım istiyorum. ilçede 3 veteriner var gösterdim vitamin yeşillik ver dediler sadece. 2 ayı geçti hayvan hala yoluyor.

Parazit damlası veya spreyi kullanın mutlaka kuşa çok bir zararı olmaz. Stres içinse Probiyotik takviyesi yapın. Zamanla düzelecektir.

Geri