Karadeniz Pet

Zayıf olan muhabbetlerin toparlanması

Teşekkürler, aleyna aleyküm selam.
bir yerde yulafın yazın verildiğini ve serinletici etkisi olduğunu okudum eğer böyle bir etkisi varsa kışın vermek doğru olur mu bilmiyorum tabi doğrusunu öğrenmek lazım

Kesinlikle yaz kış vs diye ayrım yoktur yulaf için, ilk kez duyuyorum. Aksine yulaf bir lif kaynağıdır. Yem takviyesinin yanında mama takviyesini her gün yapın, arkadaşın paylaştığı linkteki tarifimi uygulayabilirsiniz günlük kullanacağınız için ölçüye de dikkat etmek gerekiyor çünkü; ancak siz 1 tatlı kaşığını doldurup verin mamayı bir süre. Akabininde muhakkak bir yem takviyesi kullanın, içerisinde muhakkak Bacillus enzimi olmasına da dikkat edin ve aynı zamanda çoğu vitaminin formlarını da barındırsın. Bacillus enzimi yararlı bakterilerin çoğalmasını tetiklediği için, oksijeni de hızlı tüketir. Oksijeni hızlı tüketmek de yeme ve içme ihtiyacını doğru orantı da artırır. İştahı açılacak ve sindirim sistemleri düzene girecektir, buna vesile olur diyelim. Benim kullandığım marka VİTALİS'tir, özellikle B vitamini ve formlarını içinde fazlaca barındırır; C vitamini içinde mevcuttur. A vitamini vardır, A vitamini zaten eksik kalırsa A vitmaini eksikliğine bağlı ishal görülür ve hakeza burada bir sürü yarardan bahsedebilirim ancak bu kadarı da yeterlidir. Bir multivitamin ve probiyotiktir aynı zamanda. Dolayısı ile günlük de kullanıldığı için, etkisi çabuk farkedilir.

Mamayı muhakkak yapın, dal darıyı hafta da 2 kez verin, yemleri karışık yem olsun içinde dolayısı ile aspur da olacaktır yulaf da, düz yem vermeyin, kabuksuz hiç kullanmayın ne yavrulara ne eşlere. Dediğim gibi VİTALİS almasanız da benzer formları olan çeşitli markalar mevcuttur muhakkak temin edin. Arada sularını saf bırakın, tadını alsınlar, yine arada sularına doğal C vitamini alımı için limon sıkın. Acizane bu dediklerimi uygularsanız kısa zamanda toparlayacaklardır. Geçmiş olsun.

Ekleme:
2 defa yeniden yaptığınız mamadan sonra, 3. defa yaptığınız mamaya nijer de ekleyin. Ancak birleştirdiğiniz zaman ve yavrular geldiği zaman nijeri vermeyin. Nijer içinde bulunan yağ oranı sayesinde de fayda sağlar bu durumda aynı zamanda kızıştırma etkisi de vardır fakat tarifimdeki içerikte yeterince kızıştırıcı ürün zaten vardır açıklamalara yazmıştım. Ona göre kuluçka döneminde bu kızıştırıcı eklemeleri mamadan çıkarırsınız.

Yazan herkese tek tek teşekkürler

@Sakuram mama tarifinizi uygulamaktayım
Sorum şu mamayı yaptıktan sonra dolaptan muhafaza etmekteyim ama kuş sayım 2 olduğu İçin uzun sürüyor tüketmesi buzdolabında kaç gün muhafaza edebiliriz?

Yazan herkese tek tek teşekkürler

@Sakuram mama tarifinizi uygulamaktayım
Sorum şu mamayı yaptıktan sonra dolaptan muhafaza etmekteyim ama kuş sayım 2 olduğu İçin uzun sürüyor tüketmesi buzdolabında kaç gün muhafaza edebiliriz?
4 günü geçirmemeniz de fayda var, mamayı az yaparsanız artan mamanın da uzun süre durması mümkün olmaz. Kuşlarınıza göre oran tutup yapmalısınız. Benim şu an 20'nin üzerinde kuşum var içine papağanlarım da dahil; ispinozlarımda dahil. Ancak ben 4 gün dahi tutmuyorum mamayı; aslında tutamıyorum çünkü mama bitiyor 2 gün içinde. 3. gün tekrar yapıyorum dolayısıyla. Sizde oranı tutturursanız sıkıntı yaşamazsınız. Olabildiğince az durmalı.

4 günü geçirmemeniz de fayda var, mamayı az yaparsanız artan mamanın da uzun süre durması mümkün olmaz. Kuşlarınıza göre oran tutup yapmalısınız. Benim şu an 20'nin üzerinde kuşum var içine papağanlarım da dahil; ispinozlarımda dahil. Ancak ben 4 gün dahi tutmuyorum mamayı; aslında tutamıyorum çünkü mama bitiyor 2 gün içinde. 3. gün tekrar yapıyorum dolayısıyla. Sizde oranı tutturursanız sıkıntı yaşamazsınız. Olabildiğince az durmalı.
ispinozlarınız ne durumdalar hocam? Var mı yavrular :)

ispinozlarınız ne durumdalar hocam? Var mı yavrular :)
Çok şekerler, vik vik :D
4 adet var ve henüz yumurtadan çıkmadılar, ilkinin çıkması 2 gün içinde olacak zannımca, sanırım kendileri genç anne baba. Bilemedim neden az yummurta olduğunu, takviyeleri tam olduğu için de gençler zannediyorum :)

Çok şekerler, vik vik :D
4 adet var ve henüz yumurtadan çıkmadılar, ilkinin çıkması 2 gün içinde olacak zannımca, sanırım kendileri genç anne baba. Bilemedim neden az yummurta olduğunu, takviyeleri tam olduğu için de gençler zannediyorum :)
Maşallah. Sağlıklı beslemeler :) Bizim bi komşu da almış yine. O da almış 2 yumurta. Bi biz beceremedik :D Neyse onunkiler çıkarsa dişi alıp ben kendi evime getirip bakmayı düşünüyorum :D

Maşallah. Sağlıklı beslemeler :) Bizim bi komşu da almış yine. O da almış 2 yumurta. Bi biz beceremedik :D Neyse onunkiler çıkarsa dişi alıp ben kendi evime getirip bakmayı düşünüyorum :D
İspinozların üretimi çok kolaydır, üreme potansiyelleri çok yüksek canlılardır. Alışmaları yeterli. Dolayısı ile ispinoz üretimini yapamayanlar genelde çoğu üretimde başarısız olabilirler tabi istisnaları saymıyorum elbette ama dikkatli olun, riskli bir alandasınız :D

İspinozların üretimi çok kolaydır, üreme potansiyelleri çok yüksek canlılardır. Alışmaları yeterli. Dolayısı ile ispinoz üretimini yapamayanlar genelde çoğu üretimde başarısız olabilirler tabi istisnaları saymıyorum elbette ama dikkatli olun, riskli bir alandasınız :D
ben bakmıyordum :) dedemlerdeydiler yaşlı adamlar ne kadar ilgilensinler :) zaten üzüldüler bida istemiyolar erkeği buldum mu hemen alıcam dişiyide ordan

ben bakmıyordum :) dedemlerdeydiler yaşlı adamlar ne kadar ilgilensinler :)
Aslında en güzeli dedeler ve nineler bence yorumunuzu okurken gülümsedim dedem aklıma gelince :) İspinozlar ilgiye bile gerek duymuyor, zaten çoğu türdeki kuşlar çift halinde iseler zaten ilgiye de gerek kalmıyor :) Her şeyin hayırlı @ömerve nasipten öte yol yoktur, Allah bizi nasibimize razı eylesin güzel nasipler denk getirsin.

Aslında en güzeli dedeler ve nineler bence yorumunuzu okurken gülümsedim dedem aklıma gelince :) İspinozlar ilgiye bile gerek duymuyor, zaten çoğu türdeki kuşlar çift halinde iseler zaten ilgiye de gerek kalmıyor :) Her şeyin hayırlı @ömerve nasipten öte yol yoktur, Allah bizi nasibimize razı eylesin güzel nasipler denk getirsin.
:D Biliyorum ancak olmadı nasip işte :) Bizde dediğiniz gibi çok ilgi istemedikleri için almıştık onlara ispinozları. Ama nasip değilmiş demek ki yavru almak.Dediğiniz gibi nasipten öte yol gitmiyor :) Amin aynı güzel dualarla :)

İki muhabbet kuşum Farklı zamanlarda sırayla hasta oldular tedavilerinin sonuna yaklaştık sayılır daha iyiler şükür.

Ama zayıfladılar. Nasıl toparlayabiliriz fazlasıyla zayıf durumdalar ve kızışmış durumdalar bu halde de birleştirmek istemiyorum hem tam iyileşmelerini hemde bedenen toparlanmalarının daha iyi olacağını düşünüyorum.
Yem olarak hangi tohumları kullanmak gerekir veyahut başka bir şekilde nasıl toparlayabiliriz? Yardımlarınızı bekliyorum abiler
Kuşkar hastalıklarından kurtulurlarsa , aç bırakmamanız yeterli olur. 10 gün içinde toparlarlar sadece ak darı verseniz bile kilo alırlar. Karışık yem + mama vermeniz yeterlidir. Probiyotik takviyesi her halükarda olmalıdır. Evde hazırlanan mamalar tek sefer verilecek miktarda hazırlanmalı buz dolabında bile saklanmamalıdır. Hatta 3 saatte bitiemelidirler. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak adına. Bozuk mama vermektense hiç vermeyin.

:D Biliyorum ancak olmadı nasip işte :) Bizde dediğiniz gibi çok ilgi istemedikleri için almıştık onlara ispinozları. Ama nasip değilmiş demek ki yavru almak.Dediğiniz gibi nasipten öte yol gitmiyor :) Amin aynı güzel dualarla :)
2 ispinozumda çıktı bugün yumurtadan, maşe'Allah. Haber vereyim dedim. Üstlerine toz yapışmış sandım ama uzun uzun tüyler de doğmuş sıpalar :) Herkese iyi forumlar.

İşi bilince sonuç alınıyor haliyle..
Estağfirullah yahu. İşin ehli isek hakkını verenlerden olalım inşe'Allah. Daha çook şey var. Ancak zebra ispinozları çok sevimlilermiş, çok da çabuk ürüyorlar. Tırnağım kadar yumurtaları oluyor :) Hayırlısı, teşekkür ettim.