Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşunu Konuşturmak İçin Ne Yapmalıyız ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Muhabbet kuşları konuşma yeteneğine sahiptirler. Bazı kuşlar, yeni kelimeleri ve deyimleri çabuk sökerken bazıları da asla tek kelime bile öğrenemeyebilir. Öncelikle yavru muhabbet kuşları 2-4 aylık iken konuşmaya eğitmeniz daha iyi sonuç verecektir. Belli bir ayı geçen kuşlar zor konuşur, hatta tek kelime bile öğretemeyebilirsiniz. Konuşma yeteneğine erkek muhabbetkuşlarının daha yatkın olduğu gözlenmiştir. Ancak dişi kuşlarda konuşur ama erkek kuşa göre kelime dağarcığı sınırlı kalır.

Muhabbet kuşlarının hayranlık uyandırıcı bir kelime dağarcığı olsa da, bunu anlamak zor olabilir. Çünkü kelimeleri yüksek bir hızda çıkarırlar. Erkek ve dişi kuşlar konuşmayı öğrenebilir, ama erkekler sözlük dağarcıklarına sık sık yeni kelimeler eklerler ve sözcükleri daha doğal çıkarmaya başlarlar.

Eğer konuşan bir muhabbet kuşuna sahip olmayı gerçekten çok istiyorsanız, en iyi seçim, küçük yaşta, elle besleyebileceğiniz bir yavru alın. Fakat bunun bir garantisi olmadığını unutmayın.

5 aylık muhabbet kuşu konuşur mu yoksa geç mi kaldık ?

buda benim muhabbet kuşum

Buda benim muhabbet kuşum :D herşeyi söylüyor azimli çıktı. Günlük en fazla 1 saatimi ayırdım. (çoğu zaman o bile yoktu)

söylediği kelimelerden bazıları :
1 mini mini bir kuş donmuştu pencerem konmuştu.
2 boncuk, cimbombom
3 Allah bir Allahuekber
4 fıstık
5 tuğrul
6 aşkım
7 hahahahhaha çok komik
8 ıslık çalıyor
9 babacık
10 cicikuş
ve hatırlamadıklarım :D

http://www.youtube.com/watch?v=tImmEp2pQ5A

Konuya örnek olsun diye paylaşıyorum...

Güzel paylaşım için teşekkürler :)

Benim çakal konuşuyorum hamd olsun Allah'ıma! Yalnız bazen söylediğini anlamıyorum. Herhalde hala çalışma aşamasında, yakında doğal çıkar sesi diye ümit ediyorum, inşallah. :)

muhabbet kuşlarını çift oldugunda konuşmaya alışamazlar mı ? yoksa konusmaları için tek mi lmaları gerekiyor ?

muhabbet kuşlarını çift oldugunda konuşmaya alışamazlar mı ? yoksa konusmaları için tek mi lmaları gerekiyor ?

Konuşur tabi ki ama bu o kadar düşük bir ihtimal ki açıkçası ben hiç çift olup da konuşan görmedim. gerçekten amaç evcil ve konuşan bir muhabbet kuşu ise tek olmalıdır. Hatta tek olan kuş bile muhabbet kuşunun sesini duymamalı çevre ses kaydı vs.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri