Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum bilmediğim bir ses çıkarıyor hastalık başlangıcı mı normal mi anlamıyorum.

Furkan7

Yeni Üye
Merhaba kuşum bir süredir bu sesi çıkarıyor ve ne olduğunu bilmiyorum ilk defa böyle bir ses çıkarmaya başladı solunum ile ilgili bir şeyi varsa erkenden öğrenmek istediğim için buraya yazıyorum. Kuşum dişi ve 5 yaşında .Kuşun videosu burada 'Kuş sesi videosu'. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba kuşum bir süredir bu sesi çıkarıyor ve ne olduğunu bilmiyorum ilk defa böyle bir ses çıkarmaya başladı solunum ile ilgili bir şeyi varsa erkenden öğrenmek istediğim için buraya yazıyorum. Kuşum dişi ve 5 yaşında .Kuşun videosu burada 'Kuş sesi videosu'. Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba foruma hoşgeldiniz
Cinsiyeti nedir ?Kuşun ceresi kahverengi mi? Videodan bakmaya çalıştım ama siz yine de kuşun birkaç fotoğrafını paylaşın bakalım ve normal oda ışığındaki kısa videosuna bakalım tünekte dururken.
Beyaz peçete üzerine yapılmış güncel dışkılarının fotoğrafını da görelim,en az 6-7 adet dışkı yapsın.
Flaşsız ve net olsun fotoğraflar.
Kuşunuz ne sıklıkla bu sesi çıkartıyor? Cereyana,hava akımına maruz kaldı mı? Parfüm,çamaşır suyu vb gibi kokular kullanılıyor mu kuşun yanında?

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Cinsiyeti nedir ?Kuşun ceresi kahverengi mi? Videodan bakmaya çalıştım ama siz yine de kuşun birkaç fotoğrafını paylaşın bakalım ve normal oda ışığındaki kısa videosuna bakalım tünekte dururken.
Beyaz peçete üzerine yapılmış güncel dışkılarının fotoğrafını da görelim,en az 6-7 adet dışkı yapsın.
Flaşsız ve net olsun fotoğraflar.
Kuşunuz ne sıklıkla bu sesi çıkartıyor? Cereyana,hava akımına maruz kaldı mı? Parfüm,çamaşır suyu vb gibi kokular kullanılıyor mu kuşun yanında?

Kuşumun cinsiyeti dişi yanında parfüm ve çamaşır suyu kullanılmıyor sadece ramazan dolayısıyla 1 sokak taşındı ama taşıma esnasında hava alabileceği bir örtüyle üstü örtülüydü yani çok da soğuğa maruz kalmadı. Gün içinde yalnız kalmıyor ve çoğunlula odada biri varken bu ses artıyor ama yalnızken de çıkardığına şahit oldum. Dışkıların hepsi de birbirinin aynısı olduğundan toplu 6-7 olarak çekemedim sadece bir tanesinin fotoğrafı mevcut.

Kuşumun cinsiyeti dişi yanında parfüm ve çamaşır suyu kullanılmıyor sadece ramazan dolayısıyla 1 sokak taşındı ama taşıma esnasında hava alabileceği bir örtüyle üstü örtülüydü yani çok da soğuğa maruz kalmadı. Gün içinde yalnız kalmıyor ve çoğunlula odada biri varken bu ses artıyor ama yalnızken de çıkardığına şahit oldum. Dışkıların hepsi de birbirinin aynısı olduğundan toplu 6-7 olarak çekemedim sadece bir tanesinin fotoğrafı mevcut.
Burda video var Merve hocam

Veteriner imkanlarınız varsa önceliğiniz her zaman kuşlardan anlayan bir veteriner olmalı.
Ben ise buradan fikirlerimi beyan edeyim. Bence önce ıvermectin içeren bir ense damlası yapılıp sonrasında vakit kaybetmeden doksisiklin etkenli bir ilaç kullanmanız yönünde.

Herhangi bir veteriner kliniğinden sonu mec-mac ile biten ivermektin içerikli dış parazit ilacı çektirin şırıngaya 5-10 ml kadar.
İvomec,zimec olabilir. Vilmectin ben tavsiye etmiyorum.
Her dış parazit damlası kuşa olmaz. Dediğim kritere dikkat ederek temin edin. Üründen arta kalan buzdolabında saklayın.

Kullanımına gelirsek kuşun ense tüylerini aralayıp derisine gelecek şekilde 1 damla damlatın ve ovalayın biraz. 15 gün sonra tekrar 1 damla yapınız. İlk kullanım da bu şekilde. Daha sonları ise tedbir amaçlı 5-6 ayda 1 kez 1 damla olacak şekilde uygulayabilirsiniz.
Dış parazit ilacı yapıldıktan sonra 3 gün banyo yapmasın.

Geri