Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu tüy dökme

fazlu

Yeni Üye
Merhabalar. Yaklaşık 7 aylık bir lutino muhabbet kuşum var. Son zamanlarda çok fazla tüy dökmeye başladı neredeyse her uçuşunda bir iki tüy döküyor ve son zamanlarda uzun kanat tüyü de döktü bir iki tane. Sık sık silkiniyor ve beyaz toz gibi bişey döküyor. Bi halsizligi felan yok. Eskisine göre daha çok kaşınıyor gibi ama tam emin değilim. Yardımlarınızı bekliyorum

Şimdiden teşekkürler...

Her ihtimale karşı kafesi iyice dezenfekte edin. Banyoluk takın içine ılık su doldurun ve bu suyun içine iki damla elma sirkesi damlatım. Kuşunuz bantolukta yıkansın. Tüylerinin arasına yavaşça üfleyin ve bit var mı yok mu kontrol edin. Tüy dökümünde de olabilir yulaf içi ve taze meyve sebze verin.

Her ihtimale karşı kafesi iyice dezenfekte edin. Banyoluk takın içine ılık su doldurun ve bu suyun içine iki damla elma sirkesi damlatım. Kuşunuz bantolukta yıkansın. Tüylerinin arasına yavaşça üfleyin ve bit var mı yok mu kontrol edin. Tüy dökümünde de olabilir yulaf içi ve taze meyve sebze verin.
Tüy dökümünde kanat tüylerinin de dökülmesi normal midir?

Ayrı olarak B Vitamini ve E vitamini, biber türleri, yumurta ile beslenmesini destekleyin

Benim kuşumda son 1 haftadır tüy dökmeyi bıraktı.Aynı sizin dediğiniz gibi sürekli tüy ve beyaz kepek tarzı şeyler döküyordu. Sonra kendi kendine bitiyor. Tabi yukarıda arkadaşların yazdığı takviye besinlere de ihtiyaç var

Yulaf ve aspuru karıştırıp tek bir yemlikte verebilirsiniz. Özellikle tüy doneminde bu ikisi çok etkili olacaktır. Ayrıyeten B vitamini açısından zengin sebze veya meyveler verebilirsiniz. Kuşların belli aylarda belli tüy donemleri olur. Kusunuz bu hali gayet normal. Suan gelisimi tamamlayıp yetiskinlige adım atıyor. O dökülen kepek tarzı seyler ise ölü deri veya tüy kalıntısı. Tıpkı insanların ölü deriyi atması gibi.

Yulaf ve aspuru karıştırıp tek bir yemlikte verebilirsiniz. Özellikle tüy doneminde bu ikisi çok etkili olacaktır. Ayrıyeten B vitamini açısından zengin sebze veya meyveler verebilirsiniz. Kuşların belli aylarda belli tüy donemleri olur. Kusunuz bu hali gayet normal. Suan gelisimi tamamlayıp yetiskinlige adım atıyor. O dökülen kepek tarzı seyler ise ölü deri veya tüy kalıntısı. Tıpkı insanların ölü deriyi atması gibi.

Merhaba kuşumun tüy dökme sorunu halen devam ediyor kanat tüylerini çıkarıp tekrar döküyor. Meyve sebze vitamin desteği de yapıyorum ancak bi değişim söz konusu değil. Tüy Dökümü bu kadar uzun sürmesi normal değil sanırım. Ne yapmalıyım sizce?

Bu kadar uzun surmemeliydi evet. Kafeste bit vs. var mı? Kuş geceleri huzursuz olup uykusuzluk çekiyor mu? Sürekli bir kaşıntı halinde mi?

Bu kadar uzun surmemeliydi evet. Kafeste bit vs. var mı? Kuş geceleri huzursuz olup uykusuzluk çekiyor mu? Sürekli bir kaşıntı halinde mi?
Kafeste bit olduğunu sanmıyorum hafta da 1 parazit sprayi sıkıyorum ve 3-4 günde bi sirkeli suda banyo yapıyor

Ekli dosyalar

• IMG_20190113_192518.jpg
    IMG_20190113_192518.jpg
    963.3 KB · Görüntüleme: 45
  • IMG_20190113_192525.jpg
    IMG_20190113_192525.jpg
    874.1 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20190113_192535.jpg
    IMG_20190113_192535.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 42
Kanat tüyleri uzamamış. Acaba vitamin iğnesi vs mi olmalı? Başka bir konuda(benzer) veteriner kuşa vitamin takviyesi yapmıştı.

Dediğim gibi vitamin takviyesi gerekebilir, veteriner görse iyi olur.

Dediğim gibi vitamin takviyesi gerekebilir, veteriner görse iyi olur.

Tekrar merhaba dökülen tüylerin kökünde fotoğrafta ki gibi siyah şeyler var. Dediğiniz gibi veterinere de gittim ancak bakamayacağını söyledi bedne başka fırsat bulamadım.

Ekli dosyalar

• IMG_20190202_163700.jpg
    IMG_20190202_163700.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 27
Geri