Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarını kızıştırmak için yapılması gerekenler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Çiftleşme ve üreme belirtileri göstermeyen kuşları daha istekli hale getirmek için çeşitli yöntemler denemek mümkündür. Uygulanabilecek yöntemler bazı çiftlerde işe yarayabilir, bazılarında işe yaramaz. Örneğin yem karışımına nijer gibi kızıştırıcı tohumlar ekleyebilirsiniz.

Çiftlerinize çok az miktarda bal verebilirsiniz. Salmalarda dinlendirme yoluna gidebilirsiniz. Salmalara dişili erkekli ayırabilirsiniz veya dişi ve erkekleri aynı salmada dinlendirebilirsiniz. Üreticiler her iki durumda da başarı elde ettiklerini belirtmektedirler. Ben dişileri ve erkekleri ayrı ayrı salmalara koyuyorum. Bu sayede gayet başarılı verim elde ettim. Kuşların anlaştıkları halde çiftleşmemesinin sebebi %90 sahibinin onlara uyguladığı bakım ile ilgilidir. Bakım koşullarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir.

kötü bakım koşulları : Bulundukları ortamın temiz olmaması, Kaliteli ve taze yem kullanılmaması, Kuşlara yeterince uyku vakti tanınmaması ( muhabbet kuşları günde 10-12 saat uyurlar bunu da daha çok gece gerçekleştirirler. Bulunduğu ortamın gece sessiz olması ve onları rahatsız edici ışık miktarının bulunmaması gerekmektedir. Aksi taktirde strese girerler), Muhabbet kuşları sevecen ilgiden hoşlanırlar. İlgisiz davranıyorsanız. Nasıl biz insanlar duygusal olarak ilgisizliği hissediyorsak o varlıklarında bir kalbi olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

merhaba
benim bir çift kuşum var geçen senede bir çift besledim 3 ay geçti yumurtlamadı verdim tek yavru aldım bu sene hadi bidaha alayım dedim 4 ay falan oldu ama hala bişey yok demekki bişeyi yanlış yapıyorum

kuşlar büyük kafeste çift hane denilen ama bir çift var

iki tünek var 2 suluk 2 gaga taşı kalamar kuş kumu

kafes benim odada ama sadece giyinmeye yatmaya gidiyorum odada en dipte idi bende 1 ay önce 5 metre ileriye camın 1 metre yanına aldım şimdi 1-2 saat kafese güneş giriyor akşam 5 civarı ledlen ışık yaptırdım kafesin içi bembeyaz oluyor 11 gibi yatarken kapatıyorum

mama bikaçkez yaptım önceki kuşlar severdi bunlar sadece tadına baktılar sevmediler

kuşları bizim çalışanların kocasından aldım baya büyük kümesi vardı çok hareketli biyerdi

kuşları aldığımda popoda 1 tane yumurta vardı gelince yumurtladı ama yatmadı

kuşlara bilmeden kızıştırıcı fora yem aldım 2 paket yediler ama ilk verdiğim günden beri dişi sabahları yuvalığa girmeye başladı ama icraat yok

vitamin veriyodum bitti kestim vitasol suluğuna bal koyuyorum arada bir çay kaşığı kadar iyice çalkalıyorum

erkek kuş geldiğinden beri ben yanına gidince kabarıp kalbi baya fazla atıyor ve erkek çok hareketsiz bence erkekte iş yok :)

kuşlar hareketli ve çok kuşun olduğu yerden geldiği için bence burada yanlızlık çekiyorlar bir çift daha yanına alsam çözüm olurmu bir birlerine karşı rekabet içindeler sanırım :) bakıyo o yuvalığa giriyor oda başlıyo öteki çiftleşince ötekini tetikliyor

salmada ayırmak veya ayrı yerlere ayırsammıki kuşları siz salmada dinlendirme falan yapıyomusunuz ayrı kafesler var evde

Çok soru sordum umarım kızmazsın :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Estağfirullah görevimiz. Öncelikle Hoşgeldiniz.
Suluğuna bal koyup çalkalamanıza gerek yok hayvan dükkanına gidip Ballık alınız küçücük bir kutudur ona bal koyabilirsiniz. 2 veya 2den fazla çift olması her zaman daha iyidir birbirini tetiklemek açısından. Yalnız sesleri, aile ve komşu şikayetlerini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. :) kafeste her şey tamam fazlası bile var maşAllah :) vitamini ve kızıştırıcıyı kesmeyin zamanla dişiyle işler yolunda gidecektir inşAllah :) yuvaya girip çıkması büyük avantaj..

Ustalar 4,5 - 5 aylık civarı bir çift kuşum var , erkek kuşun alın kısmındaki çizgiler yerini sarı tüylere bırakmaya başladı yani alındaki çizgiler yok olmaya başladı ve gözünün çevresinde hafif bir halka var yaşını buradan tahmin ediyorum.Dişi kuşum beyaz olduğu için yaş tahmini yapamıyorum ama oda aşağı yukarı aynı yaştadır ondada hafif olarak gözünde halka var , kuşlarımda henüz kızışma belirtisi yok ama eş oldukları çok açık belli.

Benim sormak istediğim kızışmalarını çabuklaştırmak için şimdiden nijer tohumu vermelimiyim yoksa kızışma belirtisi gösterdikten sonra mı vermeliyim ?

Ustalar 4,5 - 5 aylık civarı bir çift kuşum var , erkek kuşun alın kısmındaki çizgiler yerini sarı tüylere bırakmaya başladı yani alındaki çizgiler yok olmaya başladı ve gözünün çevresinde hafif bir halka var yaşını buradan tahmin ediyorum.Dişi kuşum beyaz olduğu için yaş tahmini yapamıyorum ama oda aşağı yukarı aynı yaştadır ondada hafif olarak gözünde halka var , kuşlarımda henüz kızışma belirtisi yok ama eş oldukları çok açık belli.

Benim sormak istediğim kızışmalarını çabuklaştırmak için şimdiden nijer tohumu vermelimiyim yoksa kızışma belirtisi gösterdikten sonra mı vermeliyim ?

Ustalar cevap lütfen ...

Geçen gün kavga ediyorlar diye bi soru sormuştum o sorunu hallettik şuan aynı kafesteler yuvalık takılı ama çiftleşme olmuyor dişi sürekli içine giriyor çıkıyor ama sonuç yok :)

iyi günler arkadaşlar benim bi sorum var benim muhabbet kuşum şu anda 5 aylık erkek bir kuş bize baya alıştı kendini sevdiriyor ve birkaç kelime sölüyo öpücük atıyo ıslık öttürüyo ben eğerki buna eş alırsam benden uzaklaşırmı şimdiden teşekkür ederim

arkadaşlar benim bir dişi kuşum var yaklaşık 3 yıldır besliyorum onu ama bir yavru gibi küçük cinsi öyle olabilir belki.onun yanına erkek aldım bir tane ırkı jumbo.yaklaşık 5 aydır aynı kafesteler uyumlular ve galiba eş tuttular.fakat dişi kuş yuvalık taktığımda yuvanın bulunduğu taraftaki yemlikten yem bile yemiyor oraya hiç gitmiyor yemlerine kızıştırıcı da verdim ama dişinin bu davranışını çözemiyorum sizce neden olabilir?

Arkadaşlar 6 lı üretim kafesim var bir arkadaşım tek tünek olsun dedi, nedeni yeterince alan olursa kacmaz çifleşir bu dogrumu acaba... lakin tek tünek oluncada sürekli oturuyorlar..

Muhabbet kuşuna bal verin demiş ama balı nasıl verecez suya mı karıştıracaz yoksa yeme falan mı ?

3 ay oldu

arkadaşlar herkese iyi akşamlar

benim bir çift muhabbet kuşum var ancak kuşlarım çiftleşmiyor. alalı 3 ay oldu ne yapmam gerekir. lütfen cevap yazınız

benimde bir çift çekoslavak kuşum var kızışma belirtileri ne oluyor bilmiyorum ama sabahları çok fazla ötüşüyorlar tünekten tüneğe zıplıyorlar erkek yuvanın önüne gelip dişiyi çağırıyor dişi erkeğin yanına gelince erkek en üsteki tüneğe gidiyor tekrar ötüşüyorlar aynı şey bir kaç kere oluyor kafes çiftli olanlardan üç tane tahta tünek var yemleri özel karışık yemden sularını her gün 1-2 saatleri civarında değiştiriyorum altını ise 2-3 haftada bir değiştiriyorum bu aralar dişide erkekte bolca ince kumdan yiyor yemlerinde Nijer tohumu da var fakat babam ben yokken kuşları yakalayıp sevmeye çalışmış mama önceden biraz verdim pek ilgilenmediler bende vermiyorum yumurtlamıyorlar deli oluyorum kuşlarımı çok seviyorum erkek konuşçak gibi bazen müzik açıyom bolca ötüyo son zamanlar da çok ötmeye başladılar şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

eyer yanına kuş alırsan konuşmayı keser çünkü eşiyle oynaşır

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:39 -->-> Daha önceki mesaj 23:39 --

Salmalarda dinlendirme yoluna gidebilirsiniz. Salmalara dişili erkekli ayırabilirsiniz nasıl yani

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:06 -->-> Daha önceki mesaj 23:39 --

Arkadaşlar kış ayın da yumurtlama olurmu yuvalığı koyalı 2 hafta oldu amahala alışmadı neyapabilirim?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:08 -->-> Daha önceki mesaj 21:06 --

Arkadaşlar kış ayında yumurtlama olurmu ben yuvalığı koyalı 2 hafta oldu ama hala alişmadı ne yapabilirim ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri